Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

10 nejlepších filmů s Batmanem

Čtvrtek 3.11.2016 10:39 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

10 nejlepších filmů s BatmanemMiluju Batmana. Už od útlého dětství, kdy jsem sledoval seriál Batman: The Animated Series, jsem si ho zamiloval. Na rozdíl od podobných superhrdinů je to jen a pouze člověk. Ano, až nechutně bohatý, ale také silný a inteligentní. Navíc výše zmíněný seriál byl opravdu temný a nešlo mu odolat. Časem se na to nabalily filmy, hry a i komiksy. Bohužel ne všechny filmy byly kvalitní. Před pár měsíci jsem si tu stěžoval na Batman vs Superman, které dle mě dopadlo celkem špatně. Rozhodl jsem se tedy ukázat mé favority. Sestavil jsem žebříček deseti nejlepších filmů s Batmanem. Soustředil jsem se na ta díla, kde je hodně na obrazovce, tudíž nečekejte žádný animovaný film s Justice League. Na jiné animované filmy se ale samozřejmě dostalo. Ano, čtete správně - v této top desítce je několik zástupců rozpohybovaných obrázků. Chci poukázat na to, že ne každý kreslený film je pro děti, ale že můžou být i temné a co víc - mohou být i lepší než kdejaký hraný film s tímto netopýřím hrdinou.

Intro seriálu Batman TAS si pamatuji dodnes.
Intro seriálu Batman TAS si pamatuji dodnes.
Tahle grafická stylizace byla nejlepší.
Tahle grafická stylizace byla nejlepší.

10 - Batman: The Killing Joke (2016)

Na chvostu se nachází film, jenž vyšel teprve nedávno. Vkládal jsem do něj velké naděje, nakonec ale zklamal. The Killing Joke (v češtině jako Kameňák) je zajímavý komiks, jeden z nejznámějších o Batmanovi. Je zde vyobrazen jeho vztah s Jokerem, který unese Gordona a jeho dceru postřelí. A pak ten závěr... Bohužel film je pojat jinak, prvních třicet minut sledujeme vztah Batmana a Batgirl, aby i lidé neznalí komiksů chápali, o co v druhé půlce jde. Jaký to má dopad na duševní stav netopýřího hrdiny. Kladem je tak bezesporu druhá půlka děje a především Kevin Conroy a Mark Hamill v rolích dabérů Batmana a Jokera. Také jsem byl potěšen z grafické stylizace, která je taková starší, není moc "anime" jako je trilogie o Damianovi a i animace jsou super. I tak je to ale parádní film a rozhodně stojí za zhlédnutí.

První půlka je věnována Batgirl...
První půlka je věnována Batgirl...
... zatímco druhá vztahu Batmana a Jokera.
... zatímco druhá vztahu Batmana a Jokera.

9 - Batman Returns (1992)

Po úspěchu prvního dílu z roku 1989 přišlo pokračování. A i když bylo o něco horší, stále to byla zábavná podívaná. Na režisérském postu je opět Tim Burton, v obleku Batmana je zase Michael Keaton a hudbu má i tentokrát na svědomí Danny Elfman. V rolích padouchů tu tentokrát máme Penguina a strašně sexy Catwoman. Film to je opět temný, občas i vtipný. Bohužel po tomhle díle šla kvalita celkem dolů a třetí díl, i když tam byl Jim Carrey jako Riddler, byl takový nijaký. No a pak jsme tu měli čtvrtý díl, o kterém radši pomlčím...

Penguin a Batman.
Penguin a Batman.
A tady máme sexy Catwoman.
A tady máme sexy Catwoman.

8 - Batman: The Dark Knight Returns, Part 1 (2012)

Dlouho jsem rozmýšlel, zda tuhle dvoudílnou sérii dám dohromady nebo ne. Nakonec jsem se rozhodl ohodnotit každý díl zvlášť, protože by to bylo celkem nefér vůči druhé části. Ale tohle je osmé místo a část první. Bruce je starý, kápi pověsil na hřebík a chce dožít stáří v klidu svého panství. Jenže Gotham ovládli mutanti a k tomu tu poletuje i Superman. Bruceovi tedy nezbývá, než se opět vtěsnat do svého obleku a jít si to vyříkat s těmi gaunery. Důvod, proč se mi první část tak moc nelíbila byl ten, že protivníci byli mutanti. Univerzum Batmana vždycky mělo zajímavé záporáky (dle mě má ze všech superhrdinů ty nejzajímavější postavy), jenže tady je prostě nahradí jen nezajímaví a nudní mutanti, kteří mi sem prostě nesedí. I tak se ale jedná o kvalitní film, který má nádherný hudební doprovod, kvalitní animace i grafickou stylizaci, dobrý dabing a finální souboj je lahůdka. Batman si to tam dává jako za mlada. A to jsem se ještě nezmínil o druhé části...

První část návratu temného rytíře.
První část návratu temného rytíře.
Bruce je sice starý, ale stále je silný a inteligentní.
Bruce je sice starý, ale stále je silný a inteligentní.

7 - Batman (1989)

Burtonova Batmana z roku 1989 považuji dodnes za parádní film. Díky svému temnějšímu zpracování si mě prostě získal. Michael Keaton byl v roli Batmana dobrý, stejně tak i ostatní herci, z nichž za zmínku stojí především Jack Nicholson v roli Jokera. Gotická stylizace města Gotham je také špičková a samozřejmě tu není pouze temná atmosféra, ale sem tam je prohozen nějaký ten vtípek na uvolnění atmosféry. Na dlouhou dobu jsem tento film hodnotil jako nejlepší o Batmanovi. Ale jak i sami vidíte, časem byl odsunut níže a uvolnil místo kouskům, které jsou kvalitnější.

Batman a Joker.
Batman a Joker.
Snad každý chtěl tenkrát mít tohle fáro.
Snad každý chtěl tenkrát mít tohle fáro.

6 - Batman Begins (2005)

Nolan to měl těžké. Po tom, co Joel Schumacher v roce 1997 pohřbil sérii dílem Batman a Robin, měli všichni obavy. Nolan se rozhodl zvolit realističtější přístup, což se nakonec ukázalo jako správné rozhodnutí. První díl trilogie o Batmanovi od tohoto úžasného režiséra (a jeho neméně úžasnějšího bratra, který se u dalších dvou dílů podílel na scénáři) byl vskutku výjimečný. Dalo by se i říct, že nastavil trend komiksových filmů a všem ukázal, jak se to má dělat. Důvod, proč je toto dílo až na šestém místě je ten, že je tu opět úvod do světa, který již tak důvěrně známe. A i když je to jízda, neubráním se dojmu, že tohle neustálé vysvětlování a ukazování toho, co se stalo jeho rodičům, jak spadl malý Bruce do studny apod. je prostě zbytečné. Ono mi to vadilo i u Batman vs Superman. Na druhou stranu ale chápu, že to tu muselo být, aby se nikdo neztrácel v tom, kdo, co, jak a proč. Mimochodem o hudební doprovod se postaral Hans Zimmer, který tady získal mou pozornost a postupem času se stal mým oblíbeným skladatelem.

Výcvik Bruce.
Výcvik Bruce.
Opět se dostalo na smrt Bruceových rodičů.
Opět se dostalo na smrt Bruceových rodičů.

5 - The Dark Knight Rises (2012)

Na tomhle filmu jsem byl v kině. Realistické pojetí šlo bohužel trochu stranou, jelikož tu máme vznášedlo, které mi moc nesedlo. To je jeden z důvodů, proč se mi film nelíbil tak, jako druhý díl. Bane i Catwoman byli super, Talia mohla být ale lépe vyřešena a ten konec byl až příliš moc šťastný. Do dnešního dne se pamatuju, jak jsem seděl v kině a když se po nějakých čtyřiceti minutách na scéně objevil Batman a začala hrát epická hudba, měl jsem husí kůži. Takhle si představuji příchod na scénu. Je škoda, že se Heath Ledger nedožil tohoto dílu, mohl si tu střihnout menší nebo i větší roli a myslím, že by to nikomu nevadilo (vím, že Nolan původně chtěl, aby tu byl).

Bane a Batman.
Bane a Batman.
Catwoman.
Catwoman.

4 - Batman: The Dark Knight Returns, Part 2 (2013)

Na vydání druhé části se čekalo rok. A můžu říct, že to čekání za to stálo. Děj navazuje na předchozí část, ale kvalita stoupá nahoru. Na scéně se totiž objeví Superman, jenž na rozdíl od Bruce nestárne. Řeší se tu několik různých věcí (opět tu vraždí Joker), důležitější ale je konec filmu, kde se utkají dva přátelé - temný rytíř a muž z oceli. Souboj to je epický a na jeho konci budete mít v očích slzy. Pokud tedy stejně jako já milujete Batmana. Superman se mi nikdy moc nelíbil, protože je až příliš silný, má hromadu schopností a žádný člověk se mu nemůže rovnat. I když... Ne, nebudu spoilerovat. Tenhle film je hlavním důvodem, proč se mi nelíbilo letošní Batman vs Superman. Také by se hodilo poznamenat, že i atmosféra dělá hodně. Celou dobu víte, že Bruce je na pokraji sil, že to možná už nezvládne, ale i tak se snaží tomu skautíkovi ukázat, kdo je tu pánem. A na závěr se hodí dodat taková perlička - kde jinde ve filmu jste viděli Batmana na koni?

Druhá část návratu temného rytíře.
Druhá část návratu temného rytíře.
Batman vs Superman...
Batman vs Superman...

3 - Batman: Under the Red Hood (2010)

Bramborové místo je za námi a my se můžeme plně soustředit na nejlepší trojici. Bronz si odnesl nesmírně kvalitní animovaný počin. Under the Red Hood popisuje příběh o (nečekaně) Red Hoodovi. Na počátku filmu vidíme, jak druhý Robin, Jason Todd, umírá. Batman jej nestihne zachránit ze spárů Jokera. Tahle událost jej hodně zničí. O několik měsíců později se objeví na scéně nový padouch - Red Hood. A vypadá to, že Batmana zná lépe, než většina jeho protivníků. Je jen otázkou času, než se tito dva muži utkají tváří v tvář. Kdo ale vyhraje?

Tohle je animák, který někteří hodnotí jako nejlepší animovaný film o Batmanovi vůbec. Grafická stylizace je taková starší, ale právě díky tomu je parádní. To samé platí i o animacích. Je tu hromada soubojů, akce, sem tam nějaký ten vtip z úst Nightwinga a třešničkou na dortu je dabing Jensena Acklese, kterého můžete znát ze seriálu Supernatural (u nás nepřesně pojmenovaný Lovci duchů). Celé je to navíc i hodně emotivní a samozřejmě se dočkáme i Jokera, který sehraje velmi důležitou roli v příběhu. Je tu něco, co se mi na tomhle filmu nelíbilo? Možná jen soundtrack mohl být o něco lepší, přišel mi tu celkem nevýrazný. Pro všechny fanoušky netopýřího muže je tohle povinnost a také důkaz, že některé animované filmy hravě předčí svou kvalitou ty s živými herci.

Kdo je Red Hood? A jak toho může o Batmanovi tolik vědět?
Kdo je Red Hood? A jak toho může o Batmanovi tolik vědět?
Batman nese v náručí mrtvého Robina.
Batman nese v náručí mrtvého Robina.

2 -  The Dark Knight (2008)

Na druhém místě je druhý díl trilogie o temném rytíři od Nolana. Všem asi bude jasné, proč tomu tak je. Joker. Jeho zpracování je bravurní, Heath Ledger tu září a celková temná a realistická atmosféra jen přispívá tomu, že u tohohle filmu budete sedět a ani nedutat. Jsem přesvědčený o tom, že většina ze čtenářů tenhle film viděla, tudíž nemá smysl dál popisovat děj, postavy, atmosféru a další věci.

Někteří lidé si stěžují, že tenhle díl se až příliš odklání od komiksů, že se snaží být realistickým a díky tomu ztrácí na atraktivitě. Pro mě to je ale to, co se mi na tomhle líbí. Nolan se snažil ukázat, jak by Batman a jeho padouši vypadali v reálném světě a to se mu povedlo na jedničku. A konec filmu je špatný (myšleno samozřejmě v dobrém). Jokerovi se povede psychicky zničit jak Harveyho Denta, bílého rytíře, tak i samotného Bruce. A to jsem se nezmínil o scéně, kde si Batman musí vybrat, koho zachrání a ono to dopadne tak špatně. Navíc se tam ukáže, jaký tento netopýří hrdina skutečně je a co doopravdy upřednostňuje: svou životní lásku nebo budoucnost Gothamu. Tohle je ten nejlepší hraný film s Batmanem a nemyslím, že by jej v dohledné době mohlo něco překonat. I když pokud se Ben Affleck rozhodne natočit Red Hooda, mohla by to být dost kvalitní podívaná. Uvidíme.

Batman v podání Balea byl nejlepším Batmanem v hraných filmech.
Batman v podání Balea byl nejlepším Batmanem v hraných filmech.
Joker, který tu byl opravdu famózní.
Joker, který tu byl opravdu famózní.

1 - Batman: Mask of the Phantasm (1993)

A je tu první místo. Zlato si odnáší (pro někoho celkem nečekaně) starší animovaný film. Neznalí lidé si ťukají na čelo a říkají si, že jsem se zbláznil. Tohle, že je lepší než The Dark Knight od Nolana? Vskutku. Předně uznávám, že jsem mírně ovlivněn tím, že tento film je takovým dodatkem k seriálu Batman TAS (o kterém se zmiňuji hned na začátku tohohle článku). Z toho vyplývá několik faktů. Stylizace, postavy, dabing Batmana a Jokera, opět v podání Conroye a Hamilla, to vše je stejné, jako v seriálu. A to rozhodně není na škodu!

Film začíná epickým intrem, kdy kamera snímá gotické město Gotham, na pozadí hraje naprosto ÚŽASNÝ hudební doprovod, který považuji za nejlepší téma pro Batmana. Ona hudba obecně tu je naprosto parádní a stěží byste našli film, kde každá píseň tak dobře sedí k dění na obrazovce. Shirley Walker dokázala naprosto parádně vystihnout tu temnou atmosféru, vnitřní souboj Batman vs Bruce. Grafická stylizace je hezky stará, ale ne zastaralá, což někomu může vadit, ale mě se nelíbí ta novější stylizace, která působí místy strašně lacině a taktéž je až příliš "japonská" (nevím, jak lépe to popsat, prostě ženy mají obrovská ňadra, postavy velké oči, až příliš dlouhé zbraně... viz trilogie o Damianovi). Animace jsou kvalitní, souboje jsou parádní, i když uznávám, že místy mohou působit o něco hůře. A co to nejdůležitější, tedy příběh?

Kdo je tajemný Fantom?
Kdo je tajemný Fantom?
Bruce se stává Batmanem.
Bruce se stává Batmanem.

Ten je lahůdka. Batman začne zabíjet mafiány. Nebo to není Batman? Samozřejmě, že není. Na scéně se objeví nový záporák, přezdívaný Fantom, který má pifku na pár neřádů a na rozdíl od Batmana lační po krvi. Náš ušatec si to samozřejmě nenechá líbit a snaží se zjistit, kdo se skrývá za maskou. Jenže na scéně se objeví i Joker, kterého si mafiáni najmou, aby je zbavil Fantoma. Nemusím říkat, že to byl opravdu hodně špatný nápad. A jako by ani to nestačilo, vrací se po deseti letech do Bruceova života jeho osudová žena. Žena, kvůli které byl odhodlán se vzdát nočního poletování a potírání kriminálníků. Navíc se dočkáme i nějakých těch flashbacků, díky kterým budeme svědky Bruceových začátků v kůži samozvaného strážce Gothamu, ale také spatříme, jak zápasí s životním rozhodnutím, zda dál být Batmanem nebo se věnovat ženě, kterou miluje.

I když zní předchozí odstavec možná až příliš romanticky a složitě, věřte, že se tu vše podařilo skloubit na jedničku. Jedinou kaňkou na kráse je fakt, že u některých flashbacků je jejich horší ohraničení, takže občas budete jemně zmateni. Jenže ono to nevadí. I tak se jedná o ten nejlepší film s Batmanem, jaký jsem kdy viděl. Je temný, depresivní, romantický, smutný a extrémně napínavý. Tohle je skutečné mistrovské dílo.

Bruceova láska.
Bruceova láska.
I Joker zde sehraje důležitou roli.
I Joker zde sehraje důležitou roli.

Filmy, na které se nedostalo

Je jasné, že jsem hromadu filmů vynechal. Jenže jsou méně kvalitní a některé z nich opravdu nestojí ani za zmínku. Co se týče animovaných děl, je tu třeba parádní Year One, který se však více zaměřuje na Gordona, než na Batmana, který začíná chránit Gotham. Pak tu je třeba Assault on Arkham z roku 2104, což je taková animovaná verze letošní Suicide Squad. Ten film mi přišel o dost kvalitnější, ale pak to zkazil Batman, který se objevil zhruba v půlce a od té doby to bylo celkem nezajímavé. Pak zde máme hromadu filmů Justice League, ale ve všech je netopýří hrdina upozaděn. Sem tam prohodí nějakou tu hlášku nebo bojuje, ale nikdy nedostane tolik prostoru, kolik by si zaloužil.

Year One, kde se bohužel hodně zaměřujeme na postavu Gordona.
Year One, kde se bohužel hodně zaměřujeme na postavu Gordona.
Suicide Squad... teda Assault on Arkham.
Suicide Squad... teda Assault on Arkham.

Pak tu máme samozřejmě již zmiňovanou animovanou trilogii o Daminaovi, synovi Bruce a Talii. Jenže Damian je tak otravný, nevychovaný a extrémně silný spratek, že prostě celá ta minisérie ztrácí na atraktivnosti. A to nemluvím ani o ošklivých animacích a anime stylizaci. Bída prostě.

U hraných filmů jsem nezmínil oba dva díly Schumachera, ale jelikož byly hodně nekvalitní, je to plně zasloužené. Pak tu jsou i nějaké ty starší pokusy přivést temného rytíře na plátno. Zde bych chtěl vypíchnout dílo z roku 1966. Pokud to nebudete brát moc vážně, je to opravdu parádní komedie, kde je třeba batsprej na žraloky... Hromada scén je tak špatných, až jsou dobré. Film pomalu paroduje sám sebe a nebere se moc vážně. Původně měl být na desátém místě, ale The Killing Joke bylo o chlup lepší. A pokud se vám tento film líbil, rozhodně dejte i šanci animáku, který vyšel letos a jede v podobném duchu. Jeho název je Batman: Return of the Caped Crusaders.

Damian a Batman.
Damian a Batman.
Památná scéna se žralokem :D
Památná scéna se žralokem :D

Závěr

No a je tu konec článku. Doufám, že se vám to líbilo, možná jste si i rozšířili obzory. A kdo ví, třeba dáte některému z výše zmíněných filmů šanci a mrknete na ně. Chtěl bych všem čtenářům sdělit jednu věc. Někteří se dívají na animované filmy skrz prsty, jako by to bylo něco pro děti. Jenže Batman dokázal, že i animáky mohou být temné a depresivní a to mnohdy i lépe než hrané filmy. Dejte jim tedy šanci. V komentářích se samozřejmě opět můžete podělit o vaše oblíbené filmy s temným rytířem. Děkuji všem za přečtení.

Tisk
Štítky: Batman
Hodnocení:
( 9.8 / 8 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku 10 nejlepších filmů s Batmanem
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
FireWolf    Mě se právě ta trilogie s Damianem nelíbila. A to tak, že moc. Za prvé byl Damian až příliš silný. Za druhé byl namyšlený, i když ke konci to bylo už o dost lepší. Pak i ty animace a grafická stylizace se mi nelíbily. A nakonec tam také bylo strašně málo Batmana. Mas pravdu, že sovy jsou zajímaví zaporaci, ale ti to prostě nezachrání.FireWolffirewolf28784    14.11.2016 15:32 FireWolf

@ odpověď na komentář od El_Scorpio:Mě se právě ta trilogie s Damianem nelíbila. A to tak, že moc. Za prvé byl Damian až příliš silný. Za druhé byl namyšlený, i když ke konci to bylo už o dost lepší. Pak i ty animace a grafická stylizace se mi nelíbily. A nakonec tam také bylo strašně málo Batmana. Mas pravdu, že sovy jsou zajímaví zaporaci, ale ti to prostě nezachrání.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

El_Scorpio napsal:Osobne mi tam chýba ešte Batman vs. Robin. Court of Owls boli jedny z najlepších protivníkov čo som videl. Inak v mojom výbere by bol určite Red Hood, Mask of the Phantasm a prvý Burtonov film. Z Nolanovej trilógie ma oslovil len prvý diel. Zvyšné dva nie som schopný doceniť, hlavne ten posledný bol pre mňa obrovské sklamanie. Celkovo viac preferujem animovaného Batmana s Conroyom.

El_Scorpio    Osobne mi tam chýba ešte Batman vs. Robin. Court of Owls boli jedny z najlepších protivníkov čo som videl. Inak v mojom výbere by bol určite Red Hood, Mask of the Phantasm a prvý Burtonov film. Z Nolanovej trilógie ma oslovil len prvý diel. Zvyšné dva nie som schopný doceniť, hlavne ten posledný bol pre mňa obrovské sklamanie. Celkovo viac preferujem animovaného Batmana s Conroyom.El_Scorpioel_scorpio63241    13.11.2016 16:41 El_Scorpio

Osobne mi tam chýba ešte Batman vs. Robin. Court of Owls boli jedny z najlepších protivníkov čo som videl. Inak v mojom výbere by bol určite Red Hood, Mask of the Phantasm a prvý Burtonov film. Z Nolanovej trilógie ma oslovil len prvý diel. Zvyšné dva nie som schopný doceniť, hlavne ten posledný bol pre mňa obrovské sklamanie. Celkovo viac preferujem animovaného Batmana s Conroyom.

Vojtech1141   1x   Nejlepší zing blogger.Vojtech1141vojtech114138905    5.11.2016 19:20 Vojtech1141

Nejlepší zing blogger.

Playman    Ty jedeš, mám se od tebe co učit - na blozích jsi nejaktivnější. :-)

Klobouček smekám, pane. @FireWolf
Playmanplayman62
    3.11.2016 21:26
Playman

Ty jedeš, mám se od tebe co učit - na blozích jsi nejaktivnější. :-)

Klobouček smekám, pane. @FireWolf

killjezor člen redakce    Pěkný článek, za mne je ale na prvním místě Red Hood.killjezorkilljezor26380    3.11.2016 12:57 killjezor

Pěkný článek, za mne je ale na prvním místě Red Hood.

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

  • Mount and Blade 2: Bannerlord
  • Serious Sam 4
  • Alan Wake 2
  • Nový Wolfenstein
  • Finding Paradise
  • Vampyr
  • The Sinking City
Založit herní BLOG