Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Rusty Lake: Roots - krvavé kořeny s příměsí černého humoru

Neděle 6.11.2016 22:45 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Rusty Lake: Roots - krvavé kořeny s příměsí černého humoruPo osmi měsících je tu další díl v sérii Rusty Lake. Povedlo se ale navázat na vysoce kvalitní předchozí titul?

Rusty Lake Hotel

Víte, jsem zklamaný. Lidé neumí pořádně ocenit kvalitní hry. Předchozí díl byl naprosto parádní titul a kolik dostane na Metacritic? Jen 65%. Trapné. Stejně tak mi vadí, že si někteří lidé stěžují na Steamu v recenzích, že tahle hra měla být (jako zbytek série) zdarma. Nebo respektive že na rozdíl od dílů zdarma Rusty Lake Hotel nenabízel nic nového. Já jsem rád za tuhle hru na Steamu, jelikož můžu tvůrce finančně podpořit. A pokud jste hráli předchozí díl, budete nejspíše pokyvovat souhlasně hlavou.

Aktuálně je tu již celkem deset titulů. Osm je zdarma na stránkách tvůrců a můžu říct, že po dohrání Rusty Lake: Roots jsem se vrhl právě na ně a celou neděli nedělal nic jiného, než že jsem byl plně ponořený do dění v tomto zajímavě promyšleném světě. Pokud tedy budete chtít víc, můžete zavítat na jejich stránky.

Úvodní obrazovka.
Úvodní obrazovka.
A náš rodokmen se začíná rozrůstat.
A náš rodokmen se začíná rozrůstat.

Rusty Lake: Roots

Omlouvám se za delší úvod, ale tohle prostě muselo být vyřčeno. Předchozí díl byl parádní zážitek a všem si ho doporučuji zahrát. Tedy pokud vám nevadí celkem osobitý černý humor. Dobrou zprávou na úvod je to, že Roots navazuje kvalitou na Hotel.

Předně je tu zajímavý děj. Příběh hry se odehrává několik let před Rusty Lake Hotel, ale i celou ságou Cube Escape. Sledujete posledního člena rodiny Vanderboomů. Ten zdědil po svém strýci malý útulný domek, kam se nastěhuje. Brzy potká ženu svých snů, požádá ji o ruku a zplodí s ní tři děti. To je tak ve zkratce prvních pár levelů. Vaším úkolem je starat se o tužby neustále rodiny Vanderboomů, ať již jsou jakékoliv. Postupem času navíc získáváte i ingredience na lektvar, který přivede zpátky k životu jednu velmi důležitou osobu. Koho? To až do konce hry netušíte, o to větší překvapení to ale pak je.

Příběh tu je vcelku zajímavý, já ho třeba zpočátku ani moc nesledoval, ale zhruba v půlce hry mi začaly docházet určité souvislosti a tak jsem již dával větší pozor. A vyplatilo se. Celá hra je opět temná, humor je černý jako noc a při některých scénách budete zakrývat oči svým ratolestem nebo dokonce i sami sobě.

Proto, že se hra odehrává před celou ságou, je vhodným kandidátem na vstup do tohoto promyšleného a depresivního světa. Věřte ale, že se tu neztratí ani znalci série, jelikož tu je několik odkazů na starší díly.

James chce rozdělat oheň v krbu.
James chce rozdělat oheň v krbu.
Jdeme si pro srdce, jednu z ingrediencí...
Jdeme si pro srdce, jednu z ingrediencí...

Strom a jeho kořeny

Princip hry zůstal zachován. Máte tu obrazovku, na níž je hlavní postava či postavy a máte nějaký úkol. Klikáním na různé předměty získáte věci, které vám pomůžou vyřešit hádanky a posunout se tak dále, až nakonec splníte zadání. Takovýchto obrazovek, neboli levelů, tu je celkem 33. Dobré je, že se díky tomuto velkému počtu natáhla i délka hry, která je oproti předchozímu dílu dvojnásobná, tedy něco kolem pěti hodin.

Výběr levelů je krásně zobrazen na rostoucím stromu, který avizuje právě jak ony kořeny v názvu hry, tak také je odkazem na rozrůstající se rodinu Vanderboomů. V jeden okamžik je dokonce možno si vybrat ze tří různých linií příběhu, musím ale dodat, že dokončit musíte všechny. Já si třeba ohromně oblíbil Alberta, za kterého jsem dohrál dějovou linii nejdříve. Je opravdu zajímavé, jak se tu povedlo vytvořit několik zajímavých postav, které vám buď přirostou k srdci nebo je budete nenávidět.

Trojice dětí na začátku...
Trojice dětí na začátku...
... a na konci. Všimněte si za plotem Mr. Crowa.
... a na konci. Všimněte si za plotem Mr. Crowa.

Pojďme si poskládat kostru

Jenže příběh není asi to, co by lákalo lidi k této hře. Jsou to ony hádanky, kterými je prošpikována. Některé jsou skutečně napěchovány až po okraj černým humorem, jiné jsou až příliš ujeté, ale většina je vcelku v pohodě. Musím tedy opět konstatovat, že tohle není nic pro děti. Ono se to možná bude zajídat i některým dospělým. Uvedu příklad, aby si každý dokázal sám představit, zda by ho tohle nijak neodrazovalo.

Hned na začátku hry chcete požádat jednu ženu o ruku. Podáte jí růži, ona si k ní přičichne, ale protože se píchne o trn, začne jí téct krev z nosu. Vy ji utřete kapesníkem a poté do něj namočíte havraní brko a napíšete jí milostný dopis. Z její vlastní krve. A pak jí dáte zásnubní prsten z uřezané ruky, kterou jste měli ve skříňce na zahrádce...

To, co jsem zde popsal, je ale jen slabou ochutnávkou věcí, které vás čekají. I já jsem byl dost často šokován, co se děje. A to je už co říct.

Hra má opravdu hezkou, skoro až pohádkovou, stylizaci. Hodila by se i pro děti...
Hra má opravdu hezkou, skoro až pohádkovou, stylizaci. Hodila by se i pro děti...
... dokud nenarazíte na tohle :D
... dokud nenarazíte na tohle :D

Jako nůž máslem

Bohužel hádanky, i když jsou občas temnějšího rázu, jsou opravdu lehké. Až mě to i zarazilo. Jen tak třikrát jsem se zasekl na delší dobu, ale to proto, že hra vám nic nevysvětlí. Za to tvůrce chválím. Musíte si na to, jak něco funguje, přijít sami. Na rozdíl ale od zbytku série jsem zde nepotřeboval ani jednou popíchnout, jak dál.

I přes onu jednoduchost, díky které budete krásně proplouvat tímto titulem, ale musím ocenit kvalitu hádanek. Drtivá většina z nich je sice neoriginální, ale i přesto se mi líbily a vždy seděly do hry. Navíc tu nikdy nenarazíte na dvě stejné hádanky, což si zaslouží uznání.

Easter egg - hotel z předchozího dílu.
Easter egg - hotel z předchozího dílu.
Já zírám dalekohledem na něj, on zírá dalekohledem na mě.
Já zírám dalekohledem na něj, on zírá dalekohledem na mě.

Krása, kam se podívám

Temnou atmosféru doplňuje osobitý vizuální styl. Ten je samozřejmostí v celé sáze, tudíž i zde je naprosto stejná, téměř až pohádková, stylizace. Ta zajímavě rezonuje s občasnou brutalitou a vytváří tak něco neokoukaného. Grafiku doplňuje hudba, která neruší, hraje většinou na pozadí a ony hudební smyčky působí dobře. U každého levelu hraje jiná hudba, takže se jen tak neohraje. Prostě po audiovizuální stránce není tomuto titulu co vytknout.

Na závěr však přichází celkem důležité upozornění, které může být pro některé velkým záporem. Ona hra totiž jede na Flashi. Ano, na Flashi. Díky tomu ji sice můžete bez problémů hrát i na chytrých mobilech, ale na počítači to působí trochu nepatřičně. Navíc díky tomu nepodporuje ani základní funkce Steamu, jako jsou achievementy, cloud nebo fotky. Pro mě osobně to nebyl zas až tak velký problém, ale chápu, že to někoho může mírně odradit.

Což na druhou stranu ale může vykompenzovat cena, která se mírně zvýšila od minula, ale stále se nachází na velmi hezkých třech eurech.

Jedna z parádních hádanek - musíte každému přiřadit kartu dle toho, jak často vám lže nebo říká pravdu.
Jedna z parádních hádanek - musíte každému přiřadit kartu dle toho, jak často vám lže nebo říká pravdu.

Poznámka: O mých dojmech z této série se můžete dočíst něco málo zde.

Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Líbí se mi
 • temná atmosféra
 • černý humor
 • zajímavý příběh a postavy
 • hromada hádanek
 • audiovizuální zpracování
 • délka hry
 • nízká cena
Vadí mi
 • většina hádanek je až příliš jednoduchých
 • jede to na Flashi
 • mohlo to být delší
Verdikt: Rusty Lake: Roots je opravdu unikátním zážitkem a rozhodně se jedná o jeden z nejvýraznějších titulů na indie scéně v tomto roce. Škoda je jen lehčích hádanek. Pokud ale máte rádi temnější hry a černý humor, tohle dílo si oblíbíte.
Tisk
Štítky: Rusty Lake: Roots
Hodnocení:
( Zbývají 4 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Rusty Lake: Roots - krvavé kořeny s příměsí černého humoru
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
FireWolf    Já se u mlýna zasekl ke konci, kdy to bylo na čas a nevěděl jsem, co přesně dělat a chyběly mě předměty, tak jsem pak zjistil, že tam jde ještě jedna deska oddělat :D Pak jsem taky netušil, že se můžu podívat ven z okna a ještě u něčeho jsem se zasekl. I tak mě to ale strašně chytlo a strávil jsem u těch osmi her celou neděli :D Teď jsem znovu rozehrál Roots a chystám se i opět na Hotel. V tom Roots je zajímavý tajný level, ke kterému je vcelku lehké se dostat, ale splnit ho je dost těžké. I ten Hotel mi přišel ale o něco těžší, než je Roots. Možná to bylo tím, že tam je ta struktura levelů trochu jiná (víc předmětů a hádanek v jedné místnosti) .FireWolffirewolf28784    7.11.2016 23:46 FireWolf

@ odpověď na komentář od Virus:Já se u mlýna zasekl ke konci, kdy to bylo na čas a nevěděl jsem, co přesně dělat a chyběly mě předměty, tak jsem pak zjistil, že tam jde ještě jedna deska oddělat :D Pak jsem taky netušil, že se můžu podívat ven z okna a ještě u něčeho jsem se zasekl. I tak mě to ale strašně chytlo a strávil jsem u těch osmi her celou neděli :D Teď jsem znovu rozehrál Roots a chystám se i opět na Hotel. V tom Roots je zajímavý tajný level, ke kterému je vcelku lehké se dostat, ale splnit ho je dost těžké. I ten Hotel mi přišel ale o něco těžší, než je Roots. Možná to bylo tím, že tam je ta struktura levelů trochu jiná (víc předmětů a hádanek v jedné místnosti) .

Virus napsal:Jo, narozky byly taky krutý. :-D No už vím co budu mastit zítra. :-) Já v celku ty hry zadarmo prošel v pohodě. jen ve mlýně jsem nevěděl kde vzít vlnu :-D a v divadle byl nějaký zásek v postupu, ale vše jsem na konec dal. :-)

Virus    Jo, narozky byly taky krutý. :-D No už vím co budu mastit zítra. :-) Já v celku ty hry zadarmo prošel v pohodě. jen ve mlýně jsem nevěděl kde vzít vlnu :-D a v divadle byl nějaký zásek v postupu, ale vše jsem na konec dal. :-)Virusvirus7406    7.11.2016 22:54 Virus

@ odpověď na komentář od FireWolf:Jo, narozky byly taky krutý. :-D No už vím co budu mastit zítra. :-) Já v celku ty hry zadarmo prošel v pohodě. jen ve mlýně jsem nevěděl kde vzít vlnu :-D a v divadle byl nějaký zásek v postupu, ale vše jsem na konec dal. :-)

FireWolf napsal:Byly těžší, tady je sice 33 levelů, ale většinou jsou vcelku primitivní, kdy je nejtěžší jen zjistit, co a jak funguje (viz ti holubi :D) . Ale u těch her zadarmo jsem se u některých solidně sekl, tuším to byl zrovna ten mlýn :D Mě nejvíc bavily narozeniny a taky divadlo, protože tam byla naprosto luxusní atmosféra a tolik odkazů na předchozí díly, že jsem je snad ani nepobral všechny :D

Virus    Ale. Když jsem to dal já? ! :-DVirusvirus7406    7.11.2016 22:50 Virus

@ odpověď na komentář od Mythix:Ale. Když jsem to dal já? ! :-D

Mythix napsal:já na to trpělivá jsem, jen na to prostě nepřijdu, jsem prostě blbá :D :D :D

FireWolf   1x   Byly těžší, tady je sice 33 levelů, ale většinou jsou vcelku primitivní, kdy je nejtěžší jen zjistit, co a jak funguje (viz ti holubi :D) . Ale u těch her zadarmo jsem se u některých solidně sekl, tuším to byl zrovna ten mlýn :D Mě nejvíc bavily narozeniny a taky divadlo, protože tam byla naprosto luxusní atmosféra a tolik odkazů na předchozí díly, že jsem je snad ani nepobral všechny :DFireWolffirewolf28784    7.11.2016 22:44 FireWolf

@ odpověď na komentář od Virus:Byly těžší, tady je sice 33 levelů, ale většinou jsou vcelku primitivní, kdy je nejtěžší jen zjistit, co a jak funguje (viz ti holubi :D) . Ale u těch her zadarmo jsem se u některých solidně sekl, tuším to byl zrovna ten mlýn :D Mě nejvíc bavily narozeniny a taky divadlo, protože tam byla naprosto luxusní atmosféra a tolik odkazů na předchozí díly, že jsem je snad ani nepobral všechny :D

Virus napsal:FireWolf: Neříkej mi, že ty hry zadara byly těžší? Tak to mě pak čeká klidný průchod. :-D Nejvíc mě bavil ten mlýn, ten byl dobrej. :-)

Mythix: Jsi na to až moc .... málo trpělivá. 8-)

Mythix   1x   já na to trpělivá jsem, jen na to prostě nepřijdu, jsem prostě blbá :D :D :DMythixmythix30055    7.11.2016 22:35 Mythix

@ odpověď na komentář od Virus:já na to trpělivá jsem, jen na to prostě nepřijdu, jsem prostě blbá :D :D :D

Virus napsal:FireWolf: Neříkej mi, že ty hry zadara byly těžší? Tak to mě pak čeká klidný průchod. :-D Nejvíc mě bavil ten mlýn, ten byl dobrej. :-)

Mythix: Jsi na to až moc .... málo trpělivá. 8-)

Virus    FireWolf: Neříkej mi, že ty hry zadara byly těžší? Tak to mě pak čeká klidný průchod. :-D Nejvíc mě bavil ten mlýn, ten byl dobrej. :-)

Mythix: Jsi na to až moc .... málo trpělivá. 8-)
Virusvirus7406
    7.11.2016 22:07
Virus

FireWolf: Neříkej mi, že ty hry zadara byly těžší? Tak to mě pak čeká klidný průchod. :-D Nejvíc mě bavil ten mlýn, ten byl dobrej. :-)

Mythix: Jsi na to až moc .... málo trpělivá. 8-)

FireWolf    Já to dohrál bez návodu, i když u těch holubů jsem se seknul snad na patnáct minut... :D Nevěděl jsem, jak to funguje a až pak mi to došlo a připadal jsem si jako totální blbec. Já měl problémy jen u těch her zdarma, kdy to fakt bylo občas hardcore (i když u novějších dílů obtížnost pomalu klesala) .FireWolffirewolf28784    7.11.2016 19:30 FireWolf

@ odpověď na komentář od Mythix:Já to dohrál bez návodu, i když u těch holubů jsem se seknul snad na patnáct minut... :D Nevěděl jsem, jak to funguje a až pak mi to došlo a připadal jsem si jako totální blbec. Já měl problémy jen u těch her zdarma, kdy to fakt bylo občas hardcore (i když u novějších dílů obtížnost pomalu klesala) .

Mythix napsal:To nejde dohrát bez návodu :D Asi jsem na to moc blbá :D nebo chytrá :D

Mythix    To nejde dohrát bez návodu :D Asi jsem na to moc blbá :D nebo chytrá :DMythixmythix30055    7.11.2016 18:03 Mythix

To nejde dohrát bez návodu :D Asi jsem na to moc blbá :D nebo chytrá :D

Virus    Za málo peněz hodně muziky. Útěky z kostky mě bavili a v nudných večerech, kdy nebudu chtít hrát nic velkého prostě budu muset po tomhle šáhnout. :-) Je to ujetý, ani to skoro není vtipný, ale člověka furt zajímá, co se bude dít dál. ;-)Virusvirus7406    7.11.2016 12:34 Virus

Za málo peněz hodně muziky. Útěky z kostky mě bavili a v nudných večerech, kdy nebudu chtít hrát nic velkého prostě budu muset po tomhle šáhnout. :-) Je to ujetý, ani to skoro není vtipný, ale člověka furt zajímá, co se bude dít dál. ;-)

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG