Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Mých 12 nejoblíbenějších minimalistických logických her

Sobota 12.11.2016 22:21 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Mých 12 nejoblíbenějších minimalistických logických herNěkdy si člověk potřebuje odpočinout od těch FPS a RPG. Někdy potřebujete sáhnout po něčem, co je klidnější. Není nic lepšího, než si sednout k jakékoliv logické hře, se kterými se celkem roztrhl pytel na Steamu. Já sám upřednostňuji ty minimalistické. Rozhodl jsem se zde vybrat dvanáct kousků, které by neměly minout žádného příznivce logických her. Jelikož se jedná o minimalistické tituly, nenaleznete tady The Talos Principle, Portal a ani třeba The Room.

Abyste si věděli, co si pod pojmem "minimalistické" představuji, tady to máte přehledně v bodech:

 • ovládání pouze myší
 • minimalistické uživatelské rozhraní
 • minimalistické grafické zpracování
 • nízká cena
 • 2D grafika (a s tím související nenáročnost na výkon vašeho miláčka... myšleno PC)

12) Wave Mechanics

Na dvanáctém místě se nachází hra, které jsem nemohl dlouho přijít na jméno. Wave Mechanics představuje koncept, kdy máte herní pole rozděleno na čtverce (s čímž se v tomto článku budeme setkávat až příliš často :D). Klikáním na jednotlivé čtverce se zbarví vždy předem daný počet polí po daném směru. Cílem hry je dosáhnout stejné barvy vevnitř herního pole a vnější čáry. Neumím to moc popsat, tohle prostě musíte vidět na vlastní oči. Princip to je jednoduchý, největším záporem tu však je fakt, že levely se generují. Už v první sadě levelů se mi tak stalo, že třetí byl extrémně těžký, ale zbylé jsem prošel s prstem v nose. Hra to rozhodně není špatná, jen na ni člověk musí mít náladu. Tedy aspoň to platí u mě...

Cena: 2 eura

Odkaz na Steam11) Strata

Hra Strata je opravdu parádní. Na herním poli vážete "stuhy", kdy ta, která se nachází nahoře, určuje výslednou barvu políčka dole. Vaším úkolem je tedy stuhy vázat v takovém pořadí, aby se neporušil vzor. Bohužel, i když to zní zajímavě, hra se brzy z výzvy stane jen nudným klikáním. Ono stačí přijít na jednoduchý vzorec, dle kterého tohle dílo funguje a pak tímhle projdete jako nůž máslem.

Cena: 4 eura

Odkaz na Steam10) Hook

Hra Hook mě svou nízkou cenu a zábavností málem srazila ze židle. O co tu jde? Vaším úkolem je rozmotat změť linek na obrazovce. Některé se vzájemně blokují, tudíž musíte logicky odsunovat hezky jednu po druhé, až na herní ploše nezůstane nic. Bohužel i tahle hra má zápor a tím je krátká herní doba a nulová výzva. Až v posledních pěti levelech se trochu zapotíte, no, nejspíš ani to ne. Nápad to je ale opravdu dobrý, hru si užijete a bude vám pak i líto, že není delší než hodinu.

Cena: 1 euro

Odkaz na Steam9) Zenge

Když napíšu Hook, vybaví se mi ihned také Zenge. Tahle hra stojí stejně, ale aspoň nabízí dvakrát tolik herního času. Tedy něco kolem dvou hodin. Princip je opět jednoduchý - po drahách posouváte dílky, které se lepí na sebe a sestavují tak obrazec. Dost často musíte přemýšlet dopředu, různě dílky otáčet nebo nepotřebné posouvat bokem. Hra je opět lehčí, i když posledních pár levelů je náročnějších, takže si i trochu potrápíte mozek. Ale opravdu jen trochu.

Cena: 1 euro

Odkaz na Steam8) Kami

Hra Kami nabízí zajímavé grafické zpracování. Na herní ploše máte různě barevný papír a vaším cílem je jej obarvit na jednu barvu a na co nejméně tahů. Zní to jednoduše? Zdání v tomto případě klame, jelikož u některých hádanek musíte myslet hodně dopředu a promyslet každičký tah. Také mi to nedá a pochválím animace, které tu jsou skvostem a vždycky mě baví sledovat, jak se onen papír přebarvuje.

Cena: 4 eura

Odkaz na Steam7) Knights

Umíte hrát šachy? Nebojte, u této hry vám postačí vědět jen jednu věc z této hry - pohyb koně. Na herní ploše rozdělené na čtverce máte různý počet koní (a časem přibudou i různě barevní), které musíte umístit na předem dané pole. Dobré je, že hra není omezena na tahy, takže můžete i zběsile klikat. Což ale nedoporučuji. Vtip je právě v tom, jak se figurka pohybuje. Je to v klasickém L, tudíž musíte o to více přemýšlet. Naštěstí vám hra ukáže, kam s ní můžete skočit. I tak se od poloviny jedná o jednu z těch těžších her na tomto seznamu. Přidají se k tomu totiž koně s dalšími barvami (základní modří, pak červení a žlutí), různé překážky a i prostoru na manévrování nebudete mít tak moc, jako na začátku hry.

Cena: 1 euro

Odkaz na Steam6) Lyne

Tuto hru možná znáte, i když neholdujete logickým hrám. Potom se samozřejmě nabízí otázka, proč čtete tento článek a proč jste se dostali až sem. Nicméně, hra Lyne se proslavila (bohužel) ne kvůli svým kvalitám, ale achievementům. Ty nabízí písmenka z abecedy, tudíž si lidé tuto hru kupují (a poté většinou odemknou achievementy pomocí SAM), jen aby mohli mít na profilu na Steamu své jméno nebo podobnou blbost. Lyne je však hodně kvalitní počin. Nabízí hromadu levelů, které jsou již celkem brzy obtížnějšího rázu. Na herní ploše máte různě zbarvené útvary. U každého máte začátek a cíl. Kromě nich tu máte ale i "průchody", kdy některým můžete projít jen jednou, jiným musíte projít i vícekrát (až 4x). Cílem je spojit všechny stejné barvy do jednoho celku a přitom nenechat volný ani jeden průchod.

Cena: 3 eura

Odkaz na Steam5) Squarecells

Tato hra je od muže jménem Matthew Brown. Zapamatujte si jeho jméno, protože v tomto seznamu figuruje ještě jednou. Squarecells je něco jako Hledání min či Picross. Máte herní plochu rozdělenou na čtverce a po stranách máte čísla, jenž značí, kolik v daném řádku či sloupci bude políček. Vaším úkolem je tedy odstranit správné čtverce. Platí, že pokud máte u sebe dvě a více čísel, musí mezi políčky být mezera minimálně o jednom poli. Díky tomu pravidlu a vašemu logickému uvažování vám dohrání této hry nedá tak moc zabrat, ale je to opravdu zábava.

Cena: 3 eura

Odkaz na Steam4) Wayout

Tahle hra vyšla teprve nedávno a i když se mi zpočátku moc nelíbila, nakonec jsem jí propadl a dokonce ji i dohrál. Opět máte herní plochu rozdělenou na čtverce. Vaším úkolem je (zase...) mít vše v jedné barvě. Kliknutím na políčko se však zbarví všechna okolní, tudíž musíte dost přemýšlet. Parádní je, že k tomuto jednoduchému pravidlu se brzy přidají další a pak už jde opravdu do tuhého. Kdo dohraje tuhle hru na perfektní skóre (minimum tahů) má u mě opravdu respekt. Zvlášť poslední level je neskutečně hardcore, kdy jsem ho měl problém dohrát i po několika desítkách minut. Bonusem je opravdu aktivní vývojář na Steamu.

Cena: 1 euro

Odkaz na Steam3) Paint it back

Všichni tuhle parádní písničku od Rolling Stones určitě znáte. Paint it black je super, mám ji hodně rád a no... tahle hra je ale o něčem trochu jiném. Uznávám, že tak trochu nesplňuje požadavek na minimalistické grafické zpracování, ale i přesto si zde zaslouží být. Princip je stejný jako u Squarecells, jelikož tento titul patří mezi Picrossy. Barvením políček vytváříte různé obrazce, přičemž se musíte řídit číslicemi po bocích herní plochy. Levelů je tu hromada, můžete si dokonce vybrat i obtížnosti (čím vyšší obtížnost, tím větší herní plocha) či plnit výzvy (dohrát hru do určitého času, mít určitý počet tahů). Skvělým bonusem je tak i délka hry, která stoupá až k několika desítkám hodin.

Cena: 8 euro

Odkaz na Steam2) Everyday genius: Square logic

Přichází otesánek. Víte, tahle hra je pro mě rájem a noční můrou. Když jsem u Paint it back napsal, že nabízí až několik desítek hodin zábavy, tak zde to bude několik stovek, ne-li tisíce hodin. Posaďte se, jelikož vám sdělím, kolik tu naleznete hádanek. 20 tisíc. Ano, čtete správně. Něco přes 20 tisíc hádanek tu na vás čeká. Je to tak šílené číslo, navíc stačí vzít v potaz i cenu této hry a je jasné, že koupě se vyplatí. O co tu jde? Hra je podobná sudoku. Herní pole je rozděleno na čtverce, kdy v každém sloupci i řádku může být každé číslo jen jednou. Na rozdíl od sudoku zde ale nemáte nic vyplněno předem. Ony čtverce jsou různě spojeny a vždy vidíte jejich hodnotu. Pokud tedy vidíte, že u dvou spojených je celková hodnota 6, máte dvě možnosti: 5 a 1 nebo 4 a 2. Prvních pár desítek levelů je opravdu jednoduchých, časem se k tomu přidají ale další a další funkce: odčítání, dělení, násobení, dvě obrazovky, větší/menší, liché/sudé a dojde i na zabarvování políček. Navíc se postupně rozrůstá i herní pole... Pokud vám nevadí čísla a matematika je nebo byla vaším oblíbeným předmětem ve škole, s touhle hrou se prostě nespletete. I já se k ní rád vracím a sem tam udělám pár levelů, jen abych si pak uvědomil, že tohle prostě v životě nemůžu dohrát... Mimochodem, perlička na závěr: hráč, který dohrál všechny levely strávil ve hře 1863 hodin. Blázen.

Cena: 5 euro

Odkaz na Steam1) Hexcells série

Na prvním místě je série, na kterou nedám dopustit. Matthew Brown (vzpomínáte, jak jsem o něm psal u Squarecells?) před lety vytvořil první díl Hexcells. Je to takové hledání min. Máte herní plochu podobnou včelímu úlu. Dle čísel uvnitř a kolem ní musíte správně zabarvit daná políčka. První díl je extrémně jednoduchý a slouží spíše jako takový tutoriál. Druhý díl s podtitulem Plus je už o dost těžší, přichází s novými pravidly a u pozdějších levelů se slušně zapotíte. A poté nám byl seslán dar z nebes - závěr trilogie s podtitulem Infinite. Ten navazuje na obtížnost Plus, ale přidává jednu parádní věc navíc. A tou je generátor levelů. Díky tomu je hra skutečně nekonečná. Bohužel ony generované levely jsou o něco lehčí, než ty v kampani. I tak je to ale zábava, která vás chytne a nepustí. Tuhle sérii doporučuji všem. Každý level jde udělat bez tipování a je krásné vidět, jak hezky postupujete a dostáváte se k cíli. Krásným bonusem je fakt, že Infinite podporuje i levely vytvořené uživateli, takže herní doba je tu skutečně nekonečná, stejně jako zábava. Já sám jsem tu zatím strávil celkem téměř padesát hodin. A to už o něčem vypovídá.

Cena: 3 + 3 + 5 euro (ve speciálním balíčku pouze 9 euro)

Odkaz na Steam (Infinite)Závěr

Vím, že v popisu nejsem moc dobrý, jenže ono je to složitější, popsat, jak se hra hraje, jaká má pravidla a podobně. Berte to tedy s určitým nadhledem. Tenhle článek míří pouze na úzkou skupinu lidí, kteří holdují podobnému typu her a neví, do čeho píchnout. Je mi jasné, že by někteří vybrali jiné tituly anebo zpřeházeli pořadí, ale s tím se nedá nic dělat. Samozřejmě opět děkuji všem za přečtení.

Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 6 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Mých 12 nejoblíbenějších minimalistických logických her
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Vlken69    Skvělý výběr :) Mnoho z nich mám již odehraných, ale alespoň jsem pro ně našel následovníky...Vlken69vlken6939165    17.11.2016 14:30 Vlken69

Skvělý výběr :) Mnoho z nich mám již odehraných, ale alespoň jsem pro ně našel následovníky...

FireWolf   2x   Já to beru tak, že když už píšu o nějaké hře, je dobré vypíchnout takhle mimo text i tu cenu. Díky tomu, že je na samostatném řádku, si člověk může udělat lepší přehled o tom, která kolik stojí. Ty odkazy tam dávám schválně, jelikož to usnadní případným zájemcům hledání. Já v tom nevidím problém.FireWolffirewolf28784    14.11.2016 15:49 FireWolf

@ odpověď na komentář od Wast:Já to beru tak, že když už píšu o nějaké hře, je dobré vypíchnout takhle mimo text i tu cenu. Díky tomu, že je na samostatném řádku, si člověk může udělat lepší přehled o tom, která kolik stojí. Ty odkazy tam dávám schválně, jelikož to usnadní případným zájemcům hledání. Já v tom nevidím problém.

Wast napsal:Velice zajímavý článek. Co bych mi nelíbí jsou přímé odkazy na Steam, působící jako reklama. Ano takhle je to zažité v mnoha jiných PR článcích, polo PR článcích a dostává se to i do profesionálních (tím myslím ty polo PR články či blogy ) a bohužel i do amaterských blogů. Blogeříi si berou inspiraci tam kde by neměli. Měli by si držet svou nezávislost a to nejen v názoru ale i formě blogu.

Hráč kterého hra zaujme přece není troll a tak stačí jen napsat najdete na Steamu a tak snad hru najde už jen dle jejího názvu.

Mythix   1x   Hexcells je super série o tom není pochybMythixmythix30055    13.11.2016 18:01 Mythix

Hexcells je super série o tom není pochyb

Temgotin   2x   Zbytečně to řešíš.Temgotintemgotin9437    13.11.2016 16:45 Temgotin

@ odpověď na komentář od Wast:Zbytečně to řešíš.

Wast napsal:Velice zajímavý článek. Co bych mi nelíbí jsou přímé odkazy na Steam, působící jako reklama. Ano takhle je to zažité v mnoha jiných PR článcích, polo PR článcích a dostává se to i do profesionálních (tím myslím ty polo PR články či blogy ) a bohužel i do amaterských blogů. Blogeříi si berou inspiraci tam kde by neměli. Měli by si držet svou nezávislost a to nejen v názoru ale i formě blogu.

Hráč kterého hra zaujme přece není troll a tak stačí jen napsat najdete na Steamu a tak snad hru najde už jen dle jejího názvu.

Wast    Samotný přímý odkaz a taky uvedená cena působí reklamě. Mě nejde o proklik. Názor na to může mít každý samozřejmě jiný, ale jak jsem psal blog je nezávislý formát.Wastwast14199    13.11.2016 16:30 Wast

@ odpověď na komentář od Alfajk:Samotný přímý odkaz a taky uvedená cena působí reklamě. Mě nejde o proklik. Názor na to může mít každý samozřejmě jiný, ale jak jsem psal blog je nezávislý formát.

Alfajk napsal:naopak, nemam rad kdyz o necem mluvi a nedaji na to primej odkaz, proc bych to mel hledat rucne? naprosto zbytecnej mezikrok, stejne tak jako tak skoncim na steamu, protoze to v mnoha pripadech jinde neprodavaji... na steamu neni zadna reklama, takze zisky za proklik nemaji

Alfajk   5x   naopak, nemam rad kdyz o necem mluvi a nedaji na to primej odkaz, proc bych to mel hledat rucne? naprosto zbytecnej mezikrok, stejne tak jako tak skoncim na steamu, protoze to v mnoha pripadech jinde neprodavaji... na steamu neni zadna reklama, takze zisky za proklik nemajiAlfajkalfajk16671    13.11.2016 13:27 Alfajk

@ odpověď na komentář od Wast:naopak, nemam rad kdyz o necem mluvi a nedaji na to primej odkaz, proc bych to mel hledat rucne? naprosto zbytecnej mezikrok, stejne tak jako tak skoncim na steamu, protoze to v mnoha pripadech jinde neprodavaji... na steamu neni zadna reklama, takze zisky za proklik nemaji

Wast napsal:Velice zajímavý článek. Co bych mi nelíbí jsou přímé odkazy na Steam, působící jako reklama. Ano takhle je to zažité v mnoha jiných PR článcích, polo PR článcích a dostává se to i do profesionálních (tím myslím ty polo PR články či blogy ) a bohužel i do amaterských blogů. Blogeříi si berou inspiraci tam kde by neměli. Měli by si držet svou nezávislost a to nejen v názoru ale i formě blogu.

Hráč kterého hra zaujme přece není troll a tak stačí jen napsat najdete na Steamu a tak snad hru najde už jen dle jejího názvu.

Wast   1x   Velice zajímavý článek. Co bych mi nelíbí jsou přímé odkazy na Steam, působící jako reklama. Ano takhle je to zažité v mnoha jiných PR článcích, polo PR článcích a dostává se to i do profesionálních (tím myslím ty polo PR články či blogy ) a bohužel i do amaterských blogů. Blogeříi si berou inspiraci tam kde by neměli. Měli by si držet svou nezávislost a to nejen v názoru ale i formě blogu.

Hráč kterého hra zaujme přece není troll a tak stačí jen napsat najdete na Steamu a tak snad hru najde už jen dle jejího názvu.
Wastwast14199
    13.11.2016 12:48
Wast

Velice zajímavý článek. Co bych mi nelíbí jsou přímé odkazy na Steam, působící jako reklama. Ano takhle je to zažité v mnoha jiných PR článcích, polo PR článcích a dostává se to i do profesionálních (tím myslím ty polo PR články či blogy ) a bohužel i do amaterských blogů. Blogeříi si berou inspiraci tam kde by neměli. Měli by si držet svou nezávislost a to nejen v názoru ale i formě blogu.

Hráč kterého hra zaujme přece není troll a tak stačí jen napsat najdete na Steamu a tak snad hru najde už jen dle jejího názvu.

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG