Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Seriálové okénko: Westworld - Nolan opět válí

Čtvrtek 8.12.2016 19:08 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Seriálové okénko: Westworld - Nolan opět válíPředstavte si zábavní park, ve kterém se ocitnete na divokém západě se vším, co k tomu patří. Přestřelky, krásné ženy, výpravy za pokladem, chytání nebezpečných vrahů. Sami si můžete vybrat, zda se zašijete v hotelu a budete se opíjet a užívat si se sličnými dámami. Nebo se vydáte na dobrodružnou výpravu. Či se rozhodnete pro vlastní toulky touto zajímavou krajinou plné nebezpečí. Vítejte ve Westworldu.


Divoký západ a scifi

Seriál Westworld právě vypráví o budoucnosti, kdy lidé jezdí do tohoto parku, aby si tu odpočinuli od obyčejného a nudného života. Cena za jeden den zde strávený není zrovna lidová, ale díky tomu může park nabízet takový úžasný zážitek. Největším překvapením je právě to, že tu nenajdete žádné lidi, ale všichni obyvatelé Westworldu jsou roboti. Roboti, kteří mají určité aspekty chování, různé schopnosti a každý z nich má předem danou roli v této velké westernové pavučině plné zajímavých postav.

Hned zkraje se sluší ale dodat, že tento desetidílný seriál (a druhá řada je potvrzena zhruba na rok 2018) není pro každého. Pokud holdujete především akci a jednodušším příběhům, zde sice na nějaké ty přestřelky dojde, ale nejsou nosným prvkem. V první sérii se řeší to, co se už nějaký ten pátek řeší i v jiných seriálech, filmech či knihách. Jak se totiž ukazuje, roboti v parku vykazují chyby. Chyby, které jsou ale možná zárodkem něčeho jiného, většího. Tihle roboti se možná mění v samostatně uvažující stroje.

Westworld tedy ocení především ti lidé, kteří mají rádi nějaké to filozofické přemýšlení o tom, co dělá člověka člověkem. A co odlišuje stroj od nás. To s sebou nese logicky i asi největší zápor pro některé lidi, a to nutnost neustále přemýšlet. Nelze prostě vypnout a jen tu hodinu (v případě posledního dílu hodinu a půl) prosedět a sem tam nedávat pozor. To vám pak budou unikat jisté informace, spojitosti a celkově nebude mít celý tenhle seriál takový dopad.

Muž v černém je asi nejzajímavější postavou.
Muž v černém je asi nejzajímavější postavou.
Anthony Hopkins je zde nepřekvapivě úžasný.
Anthony Hopkins je zde nepřekvapivě úžasný.

Příběh

Ona nutnost neustále přemýšlet se netýká pouze filozofické části tohoto díla, ale také příběhu. Je tu několik dějových linek, které spolu zpočátku ani moc nesouvisí. Jelikož na scénáři pracovali Jonathan Nolan se svou manželkou, je jasné, že si divák bude muset některé části seriálu sám "odemknout" nebo jak bych to nazval. Ne vše je tu řečeno na rovinu a jakmile váš mozek vypne byť jen na jednu sekundu, je to průser. Co jiného ale také čekat od člověka, který napsal scénář k naprosto dokonalému filmu Memento, že.

Je to právě Jonathan Nolan, pod jehož křídli vznikl tenhle projekt a on dohlíží na jeho růst. Bohužel většina zvratů v příběhu lze vytušit, ale i tak očekávejte několik nečekaných odhalení či vývoj příběhu.

Jaký význam má tohle bludiště? Proč je tak důležité?
Jaký význam má tohle bludiště? Proč je tak důležité?

Postavy

Co se týče herců a postav, nejvíce jsem si oblíbil záporáka pojmenovaného Muž v černém. Tato tajemná drsná postava se vám dostane pod kůži a i přes počáteční antipatie si ji oblíbíte. Navíc když ho hraje legendární Ed Harris, není nutno dodávat, že jeho herecké výkony jsou špička. Další legendou je neméně úžasný Anthony Hopkins, který je (zdánlivě) na druhé straně barikády. To právě on spolu se svým přítelem Arnoldem vytvořili první repliky robotů a i jejich byla myšlenka onoho parku. U Hopkinse je parádní, že dokáže zahrát opravdu cokoliv. Jeho postava je vždy o několik kroků napřed a vše si dává s takovou elegancí, až jeho charismatu nejde odolat. Dojde i na temnější scény, které tento herec umí jako nikdo jiný. Z roztomilého děduly je tak rázem nebezpečný psychopat, který... No, možná jsem to teď trochu přehnal, ale uvidíte sami.

Teddy a Dolores.
Teddy a Dolores.

Kromě těchto dvou legend tu jsou ale i další postavy. Z mladšího ansámblu zaujme Dolores, hlavní hrdinka, která je robotem a jako jedna z mála se polidšťuje. Pak tu je její milý Teddy, který se asi zapíše do historie tím, že v celém seriálu umírá pomalu v každém díle. Rekord byly myslím tři úmrtí v jedné epizodě. Robotí trojici uzavírá Maeve. U ní mi trvalo celkem dlouho, než jsem ji tak nějak vzal v potaz. Tahle postava má vlastní dějovou linku a ze všech událostí mi přišla nejméně zajímavá. Kdyby se vyškrtla, udělali by tvůrci možná i lépe, jelikož do seriálu nepřinesla nic nového.

A pak tu jsou samozřejmě i nějací ti lidé. Za všechny budu jmenovat Bernarda a Williama. Prvního jmenovaného si prostě nelze neoblíbit, jelikož je to hodně kladná postava, která se stará o roboty. Jeho učitelem je právě Anthony Hopkins a je to právě Bernard, ke kterému budete cítit sympatie a bude vás zajímat, co se s ním bude dít. A že toho bude opravdu hodně... No a pak tu je William, který je návštěvníkem parku. Jeho postava je také kladná, navíc díky němu odhalíme, jak vypadá takový život ve Westworldu. Zatímco bratr jeho snoubenky se chová po celou dobu jako magor, který ošoustá cokoliv, co má prsa a vagínu nebo zabije jakéhokoliv robota, protože to jsou prostě neživé bytosti, William je jiný. Právě on je takovým protipólem, kdy vidíme, že se k robotům chová jako k lidem. Díky tomu si člověk udělá představu o tom, že v tomto parku se doopravdy ukáže, jaký je daný člověk ve svém nitru.

William je poprvé ve Westworldu.
William je poprvé ve Westworldu.

Akce

Jak jsem psal již výše, kromě rozhovorů a neustálého přemýšlení o tom, zda se k robotům máme chovat jako k sobě rovným tu je i nějaká ta akce. A i když není tak důležitá, je kvalitně zpracována a zajímavá. Přestřelky jsou napínavé, bohužel když jsou robot versus člověk, je vždy jasné, jak dopadnou. Abyste to totiž pochopili, nebylo by moc dobré, kdyby robot mohl zabít návštěvníka parku. Proto mohou ze zbraně vystřelit jen někteří a když už zaútočí na člověka, nic mu to neudělá. Oproti tomu lidé se tu můžou vyřádit.

Kromě akce očekávejte i erotiku, jak je u HBO již zvykem. Naštěstí sex je tu omezen jen na minimum, což vítám, protože na to tu máme porno, že. Nebo reálný život.

O technické stránce se nedá říct snad nic špatného, vše je tu vyvedeno naprosto parádně. Od úvodní znělky, která již naznačuje, že tohle bude pomalejší seriál, přes efekty až po hudbu. Hodně dobré je, že postavy tu dost často na příkaz člověka zamrzají a to herci hrají skvěle. Vystřídají tu také širokou škálu emocí, díky čemuž jde vidět, že žádný z obsazených herců není amatér.Nedostatky

Bohužel i zde se najdou chyby. První dva díly mají velmi pomalý rozjezd a dost mi vadilo, že v tom prvním se nic moc nevysvětluje. Prostě jste vhozeni do parku a dívejte se. Postupem času začnete všechno chápat a vše se bude spojovat do jednoho celistvého obrazu, do té doby budete ale jemně zmateni. Celkově je však tempo seriálu pomalejší, což může některým lidem vadit, ale opakuji to, co jsem psal výše. Westworld je o přemýšlení a ne o akci. Vyvolává ve vás otázky, na které sami hledáte odpovědi. A tak jsem třeba přemýšlel, jak bych se v tomto parku choval já. Jestli bych byl dobrák jako William nebo bych spíš byl magor jako bratr jeho snoubenky.

Hodně mi vadilo opakování scén, které sem tam přidalo na dramatičnosti, když ale už posedmé vidíte tu stejnou scénu, je to prostě na nic. V tomhle se mi nelíbila právě dějová linka Maeve, ve které se neustále opakovaly některé záběry, až jsem je znal nazpaměť.

Třetím největším záporem je pak ukončení seriálu. Poslední devadesátiminutový díl je jízda od začátku až do konce. Dozvíme se hromadu informací, nějaká ta nečekaná odhalení, ale samotný závěr je takový suchý. Ano, uzavírá hlavní dějovou linii první série. Na druhou stranu osud některých postav je otevřen dokořán a nedočkali jsme se žádného rozuzlení. Věřím ale, že se Jonathan Nolan opět předvede a druhá série trumfne i tuhle. Pro mě osobně se jedná o nejlepší novinku letošního roku a dost možná i nejlepší seriál , jaký letos vyšel.

Bernard si moje sympatie získal hned...
Bernard si moje sympatie získal hned...
...zatímco u Maeve to trvalo hodně dlouho.
...zatímco u Maeve to trvalo hodně dlouho.
Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Líbí se mi
 • Filozofie
 • Příběh a styl jeho vyprávění
 • Zajímavé postavy a jejich vývoj
 • Některé zvraty jsou opravdu nečekané
 • Pomalejší tempo je sem tam rozvířeno akčními částmi
 • Technické zpracování
Vadí mi
 • Opakování některých scén
 • Vcelku nudná dějová linie Maeve
 • Konec mohl být uzavřenější ohledně některých postav
Verdikt: Pokud u seriálů rádi přemýšlíte, Westworld je jasná volba. Jonathan Nolan prostě nezklamal a máme tu další nezapomenutelné dílo a tudíž dávám maximální hodnocení. Avšak pokud upřednostňujete spíše hromadu akce, radši se tomuhle seriálu vyhněte obloukem.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývají 4 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Seriálové okénko: Westworld - Nolan opět válí
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
witcherrr    Více se mi líbil Colony, Timeless. . WW ač je možná dobré tak působí nekonzistentním dojmem, někdy méně znamená více.witcherrrwitcherrr12259    26.12.2016 16:04 witcherrr

Více se mi líbil Colony, Timeless. . WW ač je možná dobré tak působí nekonzistentním dojmem, někdy méně znamená více.

ElementGamer    Super tip, kromě The Walking Dead nemám na co koukat, takže paráda. :)ElementGamerelementgamer13999    14.12.2016 16:28 ElementGamer

Super tip, kromě The Walking Dead nemám na co koukat, takže paráda. :)

Redjous75   1x   Ale no tak. Nolanovská poslední díla jsou už přeci jen moc přeplácaná a to jen dokazuje právě Westworld. Nejde ani tak o přemýšlení u filmu, ale taky u toho přemýšlení musí být zábava a tady WW trochu ztrácí. Jedná scéna chce předčit tu druhou a nakonec je to guláš, který se Nolan snaží naředit další přemýšlivou pasáží a když už Vás kousek linky začíná fakt bavit příjde střih a hup je tu nová pasáž. Nevím za mě byť se to tváří jako jeden ucelený příběh jde jen o sekvence jednou lepší, jindy horší a nakonec to není nejhorší seriál, ale do naprostého skvostů to má daleko. Přímější nasměřování děje, míň zásadních postav a a ubrat toho Nolanovského přemýšlivismu a 10 by si to zasloužilo, už jen díky Crichtonovskému nápadu, takhle ani náhodou.Redjous75redjous7513106    9.12.2016 19:39 Redjous75

Ale no tak. Nolanovská poslední díla jsou už přeci jen moc přeplácaná a to jen dokazuje právě Westworld. Nejde ani tak o přemýšlení u filmu, ale taky u toho přemýšlení musí být zábava a tady WW trochu ztrácí. Jedná scéna chce předčit tu druhou a nakonec je to guláš, který se Nolan snaží naředit další přemýšlivou pasáží a když už Vás kousek linky začíná fakt bavit příjde střih a hup je tu nová pasáž. Nevím za mě byť se to tváří jako jeden ucelený příběh jde jen o sekvence jednou lepší, jindy horší a nakonec to není nejhorší seriál, ale do naprostého skvostů to má daleko. Přímější nasměřování děje, míň zásadních postav a a ubrat toho Nolanovského přemýšlivismu a 10 by si to zasloužilo, už jen díky Crichtonovskému nápadu, takhle ani náhodou.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

fallanga   1x   Zatím jsem neviděl, ale chystám se na to. Jen nevím na co se mám podívat dříve, jestli na tohle nebo na Black Mirror. Každopádně to vypadá hodně lákavě a i když jsem si po shlédnutí traileru představil něco trochu jiného (pro představu, něco ve stylu Sucker Punch) , tak tomu dám šanci.
Jo, a já taky souhlasím s fatush1. Stranger Things, ač to není dokonalé, tento rok zatím vede.
fallangafallanga20226
    9.12.2016 15:47
fallanga

Zatím jsem neviděl, ale chystám se na to. Jen nevím na co se mám podívat dříve, jestli na tohle nebo na Black Mirror. Každopádně to vypadá hodně lákavě a i když jsem si po shlédnutí traileru představil něco trochu jiného (pro představu, něco ve stylu Sucker Punch) , tak tomu dám šanci.
Jo, a já taky souhlasím s fatush1. Stranger Things, ač to není dokonalé, tento rok zatím vede.

Kulo    Serial se mi libil ale z meho pohledu jsem mu musel odpustit spoustu chyb abych to mohl vubec dokoukat ( viz. Bernard+toceni se v labyrintu s Doloers a rozuzleni jejiho pribehu s Wiliemovim)Kulokulo48390    9.12.2016 09:43 Kulo

Serial se mi libil ale z meho pohledu jsem mu musel odpustit spoustu chyb abych to mohl vubec dokoukat ( viz. Bernard+toceni se v labyrintu s Doloers a rozuzleni jejiho pribehu s Wiliemovim)

cajteekanee    Já viděl první díl, který se mi líbíl, ale nějak jsem se nedonutil koukat dál. Jinak pod to co píše fatush1 se můžu podepsat :Dcajteekaneecajteekanee25741    8.12.2016 22:27 cajteekanee

Já viděl první díl, který se mi líbíl, ale nějak jsem se nedonutil koukat dál. Jinak pod to co píše fatush1 se můžu podepsat :D

fatush1    Za mě taky 10/10 dneska sem zrovna dokoukal :) Ale jinak pro mě nejlepší novinkou tohoto roku zůstává Stranger Things :)fatush1fatush122553    8.12.2016 21:34 fatush1

Za mě taky 10/10 dneska sem zrovna dokoukal :) Ale jinak pro mě nejlepší novinkou tohoto roku zůstává Stranger Things :)

Virus   1x   Jo, jo je to parádní seriál. Jsem zatím u 4. dílu, protože na další nebyl čas ale líbí se mi. :-) Jen mě mrzí, že už skončilo Person of Interest na úkor nového seriálu. :-(Virusvirus7406    8.12.2016 21:01 Virus

Jo, jo je to parádní seriál. Jsem zatím u 4. dílu, protože na další nebyl čas ale líbí se mi. :-) Jen mě mrzí, že už skončilo Person of Interest na úkor nového seriálu. :-(

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG