Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Seriálové okénko: Farscape - zapadlý klenot scifi žánru

Neděle 18.12.2016 21:06 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Seriálové okénko: Farscape - zapadlý klenot scifi žánruHvězdná brána, Battlestar Galactica, Firefly. Tři naprosto úžasné scifi seriály, kdy každý z nich považuji za kultovní. A nově k nim řadím i Farscape.

Jak jsem se dostal k Farscape

Na australský scifi seriál Farscape jsem narazil velkou shodou náhod. Všechno začalo tím, že jsem se zamiloval do herečky a dabérky Claudie Black. Postarala se o dabing Morrigan ve herní sérii Dragon Age. Pak také ztvárnila Valu Mal Doran v posledních sériích Hvězdné brány. A já chtěl víc. Chtěl jsem slyšet její překrásný hlas a také ji vidět v nějakém dalším seriálu. A tehdy jsem zjistil, že hrála jednu z hlavních rolí v nějakém neznámém seriálu Farscape. Řekl jsem si, že za zkušenou nic nedám a pustil se do jeho sledování. A jelikož jsem viděl všech 88 dílů a i závěrečný film, nebude těžké uhádnout, zda se mi to líbilo nebo ne.

Takhle vypadá hlavní herecké obsazení během prvních dvou sérií.
Takhle vypadá hlavní herecké obsazení během prvních dvou sérií.

První a druhá série

Bohužel začátek je dost divný. Celkově to australské pojetí vesmíru je takové... jiné. Příběh začíná tím, že sledujeme člověka Johna Crichtona, jak se snaží zrychlit svou vesmírnou raketku, když tu náhle jej vcucne červí díra a on se objeví v jiné galaxii. Zde způsobí omylem nehodu jednoho letounu, při které zahyne bratr záporáka první série. John je přitažen na vesmírnou loď, kde je pár vězňů a... uvidíte sami.

Úvod není kdovíjak zajímavý, nemáte šanci se zorientovat a ta hromada informací člověka ubíjí. Navíc ani masky nejsou moc kvalitní. A hlavní záporák první série je... nic moc. Spíš než hrozba působí jako taková vtipná figurka, která vás rozesměje svými hereckými schopnostmi. Nebo spíše tím hrozným přehráváním. U zbytku ansámblu je hraní v pořádku, akorát bych měl dodatek k chování Crichtona. Ten je totiž někdy hodně inteligentní, chová se rozumně, ale najednou se chová jako magor a říká samé nesmysly.

Hlavní hrdina v podání Bena Browdera.
Hlavní hrdina v podání Bena Browdera.
Vlevo je Aeryn Sun (Claudia Black).
Vlevo je Aeryn Sun (Claudia Black).

Jak jsem psal již výše, ono pojetí vesmíru je ve Farscape takového hodně ulítlé. Jsou na živé lodi, která dokonce i bude mít potomka. Eh. Také tam je hromada scén, na které si netroufá ani Hvězdná brána. Ano, mám na mysli sexuální a erotické scény všeho druhu, tvaru i barvy. Také jedna z hlavních postav je modrá žena, která je ve skutečnosti rostlina... (a tuto postavu jsem jako jedinou z těch hlavních opravdu moc nemusel)

Na druhou stranu rozhodně chválím vysvětlení toho, proč tu všichni mluví anglicky. Hned v prvním dílu totiž Johnovi vpíchnou injekci, díky které se mu do krve dostanou speciální mikrobi. Ti překládají všechny známé i neznámé jazyky, i když i zde se pár výjimek najde. Na rozdíl od Hvězdné brány tu je také větší variabilita v druzích. Ano, většina tvorů je humanoidních, tedy má hlavu, dvě ruce a dvě nohy. Ale pak tu jsou i další a další rasy, které toho mají s lidmi pramálo společného.

Ka D'Argo, který patří do rasy válečníků.
Ka D'Argo, který patří do rasy válečníků.
Zhaan, která je naopak mírumilovná a navíc je to rostlina...
Zhaan, která je naopak mírumilovná a navíc je to rostlina...

Celý děj v první a druhé sérii je velmi prostý - John se snaží odhalit tajemství červích děr a dostat se díky tomu zpátky na Zemi. K tomu mu pomáhá pár mimozemšťanů a jelikož jsou všichni psanci, musí letět tou částí vesmíru, která je extrémně nebezpečná. Díky tomu narazí na hromadu nepřátel a v tom je hodně velký problém. Když už potkají nějakou novou kladnou postavu, v drtivé většině případů brzy zjistí, že to je padouch, který je chce všechny zabít. Po čase je to už opravdu otravné.

Bohužel ani skladba epizod prvních dvou sérií na tom není zrovna nejlépe. Klasické výplňové díly tu jsou na denním pořádku a je to opravdu škoda. Každá taková epizoda se pozná dle toho, že víceméně nic nepřináší do seriálu a kdybyste ji náhodou neviděli, nic se nestane. Naštěstí přichází konec první série, kde se představí nový hlavní záporák jménem Scorpius. Z toho už jde strach, ale také oplývá jistým charismatem. Závěr první série je úžasný a vy celí nedočkaví jdete na druhou sérii.

Ta je už o něco lepší, stále ale má hromadu výplňových dílů. Jenže pak přijdou klasické dvojdíly a trojdíly a ty jsou vždycky parádní. Hlavně závěr druhé série, který se skládá z pěti na sebe navazujících epizod je něco famózního.

Některé postavy jsou loutky.
Některé postavy jsou loutky.
Toto je také loutka.
Toto je také loutka.

Třetí a čtvrtá série

Po prvních dvou sériích, kdy se děj pomalu rozjíždí, přichází další dvě. Ve třetí se konečně začíná řešit hlavní dějová linie, která nyní nespočívá jen ve snaze dostat se domů. Ale na řadu přijde i ovládnutí technologie červích děr k vytvoření ultimátní zbraně a také otázka války mezi Dozorci a Scarrany (vypadají jako přerostlé ještěrky). Výplňových dílů výrazně ubylo, což je jen dobře. Hlavní záporák je dost často na obrazovce, což je také výrazný klad. Prohlubuje se tu vztah Johna a bývalé dozorkyně Aeryn Sun (hraje ji Claudia Black).

Posádka se mírně mění, ale to nevadí, vše působí přirozeně. John Crichton se sice stále chová občas jako blázen, což už nevadí, člověk si na to zvykne. I ty jeho neustálé narážky na Zemi jsou dobré. Nejdůležitějším aspektem kromě kvalitního příběhu je ale i vývoj postav, který je zde vyveden na jedničku. Tvoří se zde přátelství, nepřátelství, dokonce i milostné vztahy a celé to působí tak přirozeně. Scénáristé si dávají na čas a je to fakt paráda, když vidíme, jak se ony postavy postupně sbližují.

Konečně jsme se dočkali také zajímavých a vtipných dílů. Je tu hromada dvojdílů a trojdílů, které výrazně posouvají děj kupředu, takže nezůstaneme na mrtvém bodě dost dlouho, což se dělo u prvních dvou sérií.

Dojde i na nějaké to tvoření kopií...
Dojde i na nějaké to tvoření kopií...
... nebo velikonoční králíčky.
... nebo velikonoční králíčky.

A pak přijde čtvrtá série. Ta je jedním slovem geniální. Naprosto úžasná od začátku až do konce. V první polovině se řeší návrat na Zemi, ve druhé již ona válka mezi dvěma rasami, která ale ohrozí celou galaxii a miliardy životů. Jsme svědky proměny Scorpia a také nových postav, které jsou ještě horší než on.

Bohužel i čtvrté sérii se nevyhnou zápory. Masky jsou už parádní, efekty taktéž, jen jaksi některé postavy sem nesedí. Nechápejte mě špatně, ony sem sedí, jen dějově není nijak vysvětlen jejich příchod. Jako kdyby někdo vystřihl ze scénáře část, kdy se daná postava přidá k našim oblíbeným hrdinům. I přes to je to ale úžasná série, kterou jsem shlédnul během pár dní a byl nadšením bez sebe. A pak přichází šokující konec...

Také tu je pár epizod odehrávajících se na Zemi, z nichž je většina ale "speciální".
Také tu je pár epizod odehrávajících se na Zemi, z nichž je většina ale "speciální".

Pátá série... ehm, tedy film

Seriál byl po čtyřech sériích zrušen, což je obrovská škoda, jelikož ta poslední byla opravdu extrémně kvalitní. Tvůrci se tedy rozhodli vytvořit ještě film, který rozdělili kvůli délce na dvě části. Tyto tři hodiny záběrů ale působí tak nějak... jinak. Kvalitou nenavazuje na konec čtvrté série, ale spíše je někde mezi druhou a třetí. Vše je takové uspěchané, nic se tu neděje, ale zároveň se toho děje až příliš moc. Je tu i změna masek, což mi vadilo a dokonce i dabingu (mám na mysli hlas Pilota). A pak tu je ta neuvěřitelně debilní proměna jedné z postav, která nejen, že je zcela nelogická, ale také působí jako laciná berlička k tomu, jak diváky překvapit. Ale to by byl spoiler, takže to sem nenapíšu. Dokonce i onen vtip jaksi není k smíchu. Už to prostě nemá ono kouzlo seriálu.

Budu citovat jeden komentář z CSFD, který přesně ukazuje, co si o tomhle filmu myslím: " Serial bol super na ten nemozem nadavat, ale film ma sklamal, velmi bolo vidiet ze mali pripraveny scenar pre celu piatu seriu a snazili sa vsetko z neho pouzit, normalne bolo vidiet jednotlive epizody len nemali 40 minut ale len 10, coho vysledkom bol neuveritelny spad udalosti vo filme."

Film je tedy nutností pro všechny fanoušky Farscape, ale nečekejte zázraky. Také mě zklamalo, že se tu řeší jen dvě věci: válka a vztah hlavních dvou postav. Ostatní důležité postavy jsou odstaveny na vedlejší kolej a nedozvíte se, co se s nimi stalo.

Sebacceani, mezi které patří i Aeryn, jsou tvorové velmi podobní lidem. Ve filmu je vysvětleno, proč tomu tak je.
Sebacceani, mezi které patří i Aeryn, jsou tvorové velmi podobní lidem. Ve filmu je vysvětleno, proč tomu tak je.
Hlavní záporná postava, která jde neustále po Johnovi a jeho vědomostech o červích dírách.
Hlavní záporná postava, která jde neustále po Johnovi a jeho vědomostech o červích dírách.

Doporučit nebo nedoporučit?

Pokud dáte Farscape šanci a dostanete se zhruba přes prvních šest dílů první série, zvyknete si na tento prapodivný svět a jeho zákonitosti. Postupem času se vám dostane pod kůži a každý další díl budete sledovat s napětím. S příchodem Scorpia se navíc laťka kvality neuvěřitelně zvedá a je o důvod víc, proč tohle sledovat. Třetí a především čtvrtá série vás pak utvrdí v tom, že na tenhle seriál se opravdu vyplatilo se podívat a věnovat mu onen čas. Farscape prostě stojí za to, jakkoliv jsou první chvilky s ním nudné a divné. Je to velmi kvalitní scifi seriál, který v lecčem dokonce předčí i Hvězdnou bránu. Je opravdu škoda, že se nedočkal více sérií a že není u nás o dost známější. Kdo ví, možná by byl větším kultem, než je Hvězdná brána.

Scarrané jsou nelítostná rasa a je škoda, že v seriálu nedostali více prostoru.
Scarrané jsou nelítostná rasa a je škoda, že v seriálu nedostali více prostoru.
Tisk
Hodnocení:
( Zbývá 5 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Seriálové okénko: Farscape - zapadlý klenot scifi žánru
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

  • Mount and Blade 2: Bannerlord
  • Serious Sam 4
  • Alan Wake 2
  • Nový Wolfenstein
  • Finding Paradise
  • Vampyr
  • The Sinking City
Založit herní BLOG