Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Batman - návrat Telltale na výsluní

Pátek 6.1.2017 14:27 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Batman - návrat Telltale na výsluníNetopýří muž. Temný rytíř. Samozvaný ochránce města Gotham. Nejlepší detektiv na světě. Ať už tomuhle ušatci říkáte jakkoliv, Batman patří mezi nejvýraznější superhrdiny současnosti. A jelikož v roce 2016 šel do kin i film s touto postavou, vytvořilo Telltale vlastní vizi této noční můry všech zloduchů. Otázkou tedy zůstává, zda má tahle hra co nabídnout.


V kůži Bruce

A odpovědí je prosté ano, má co nabídnout. Pokud se soustředíme na dosavadní hry s temným rytířem, žádná z nich nám nedala možnost hrát za muže pod oblekem. Bruce Wayne je přitom hodně zajímavá postava, sužována smrtí svých rodičů, která se musí potýkat i s dalšími problémy. Právě hra od Telltale nám představuje hlavního hrdinu i z jiného úhlu, což je opravdu příjemná změna. Více než polovinu času tak na sobě budete mít oblek, ale ten s kravatou.

Právě vrcholí kampaň Harveyho Denta a jelikož je to váš přítel, rozhodli jste se ho finančně podpořit. Tudíž jste svědky nějaké té politiky. Pak tu máte i návrat vašeho starého přítele, Tučňáka, který slibuje revoluci a postupem času se na to nabaluje i jedno temné tajemství z minulosti. Co se týče Batmana, je tohle počátek jeho ochraňování Gothamu, tudíž mu jde po krku i samotná policie a ne vždy jde vše podle plánu.Zpočátku jsem si myslel, že mě příběh nemůže překvapit, protože toho mám už nasledováno a načteno celkem dost, ale opak byl pravdou. Telltale se odvážně rozhodlo vytvořit vlastní svět s vlastními pravidly. Například onen Tučňák je dlouhán, vypadá celkem normálně a v mládí byli s Brucem nerozlučnou dvojkou. Oněch změn ve známém univerzu tu je vícero a díky tomu jste neustále v očekávání a nedokážete odhadnout, co se bude dít dále. Už konec první epizody byl hodně zajímavý zvrat, na který člověk není prostě zvyklý. Právě už jen kvůli parádnímu příběhu je tohle nutnost pro všechny fanoušky netopýřího muže.

Potkáte tedy staré známé, ale někteří mají jiné nebo nečekané role. Co se týče postav, nemám k nim snad žádné výhrady. Interakce mezi nimi je výborná, Bruce i Batman tu budují vztahy s ostatními a je jen na vás, jak se k tomu všemu postavíte. Někdy dokonce dostanete i na výběr, zda se rozhodnete problém řešit jako temný rytíř nebo člověk...Ach, ta rozhodnutí

Což mě vede k volbám. Jak je u Telltale zvykem, na začátku každé epizody avizují, že na vašich rozhodnutích záleží. Pravdou je, že je tomu tak napůl. Většinou se jen mírně změní konverzace. Pak tu jsou ale případy, u kterých se zdá, že doopravdy ovlivní budoucí události. Bohužel to není pravda. Pokud se něco má stát, stane se to, i kdyby se Batman na hlavu stavěl. Pokud se ale odprostíte od této lži a budete si užívat příběh, věřím, že nebudete zklamáni.

Příběhu sekunduje styl vyprávění, který je klasický. Většinu času se tedy díváte na video, kdy jen sem tam vyberete odpověď. Kromě toho tu je ale také hromada QTE sekvencí. Oproti předchozím hrám od Telltale je zde vidět pokus o inovaci, za což je chválím. Už nestačí jen mačkat jednu klávesu, ale občas musíte zmáčknout i dvě zároveň nebo kliknout myší do vyznačeného pole!

Vtipy stranou, QTE sekvence jsou opravdu parádní. Logicky si je užijete většinou právě v kůži Batmana. Musím pochválit choreografii soubojů, na které se strašně dobře dívá. Všechno je tak hezky plynulé, efektní zpomalení při nutnosti něco zmáčknout tomu dodává šťávu a hra je v tomhle ohledu dokonce i dost brutální. A ano, byl jsem svědkem i toho, že Batman pár lidí zabil. Zoufalá doba vyžaduje zoufalé činy.Batmanova udělátka

Jelikož je Batman ale i detektiv, dojde na nějaké to vyšetřování. A zde musím zase pochválit vývojáře, jelikož dokázali zachytit ten pocit z toho, že nejste jen bezduchá mlátička všeho okolo. Dojde na scény podobné těm z Batman Arkham Origins. Přijdete na místo činu, prohlédnete si pár věcí, které Batman okomentuje a poté musíte spojit stopy dohromady. Je to jednoduché, při špatném spojení se nic nestane, ale na druhou stranu to hodně oživuje hru. Batman tu skutečně působí jako detektiv.Kromě toho tu dojde ale i na taktické sejmutí nebo jak to mám nazvat. Někdy je nepřátel tak moc, že musíte vymyslet taktiku, jak na ně. Opět nečekejte něco obtížného, prostě jen označíte nepřítele a vyberete jednu z možností, jak ho sundat. Co mě poté ale překvapilo bylo to, že po úspěšném dokončení není spuštěna cutscéna, kde všechny tyhle zlořády automaticky zmlátíte. Ne, hra nechá zase vás "oddřít" všechnu práci v parádní QTE sekvenci. Opět se na to všechno dobře dívá a navíc máte i pocit z dobře odvedené práce.

Jako by to nestačilo, čekají tu na vás mimoto i další minihry. Ty jsou dost často originální, neopakují se, ale bohužel jsou extrémně lehké a divil bych se, pokud u některé strávíte více než půl minuty. Možná ale někomu tohle všechno přijde zbytečné. Viděl jsem názory, že je tu až příliš moc QTE sekvencí. Jenže právě díky všem těmto věcem, které narušují koukání na videa, se hra nehraje sama, jako to bylo třeba u TWD Season 2. Tady jste konečně opravdu zapojeni do dění.


Stinná stránka Gothamu

Doteď jsem pěl samou chválu na tohle dílo od Telltale, což se u mě jen tak nevidí. Ke kladům přidám i bezchybný dabing postav, kvalitní hudbu a překvapivě i hezkou grafickou stránku hry. Engine her od Telltale je starý už nějaký ten pátek a u některých hrách to šlo už hodně poznat. U Batmana se ale snažili stáří zamaskovat a v drtivé většině případů se jim to opravdu daří. Hra vypadá naprosto parádně a má zajímavou stylizaci, na kterou je radost pohledět.

Bohužel vše krásné jednou skončí a nejinak je tomu i u Batmana. Zde se dostaví konec velmi rychle, což mě nemile překvapilo. Hru jsem dohrál za osm hodin. A to jsem si četl všechno možné, dával si načas, kochal se krajinou apod. I přes ona místa činu a vyšetřování má tohle dílo zkrátka rychlé tempo. Znamená to však, že by díky tomu byla hra špatná? Ne. A i když mě osobně mrzí, jak rychle jsem hru dohrál, délka mi zas tak moc nevadí.Co mi ale vadí, a to hodně, je technický stav. Tipuju, že hra je tak neoptimalizovaná právě kvůli tomu, že Telltale nabalilo na letitý engine hromadu efektů, které měly zakrýt jeho stáří. Mám sice už starší počítač, ale třeba takového Zaklínače 3 spustím na vysoké detaily na stabilních 60 fps. Ale Batman se mi někdy i sekal, což se naštěstí dělo jen ve videích. Ani nechci přemýšlet nad tím, jak hra vypadala, když vyšla, protože tehdy byl její technický stav prý o dost horší. I tak by Telltale mělo zapracovat na optimalizaci.

Kromě toho jsem měl ale i pár bugů. TV obrazovky neměly obraz nebo byl jen statický. Tento problém má více lidí a řešení neexistuje. Někdy je text mírně jiný, než co říká postava. Pak dokonce ani hra ve dvou případech nerozeznala mé rozhodnutí. Takže hned v první epizodě mi Alfréd vynadal za něco, co jsem neudělal, což člověka opravdu potěší. Tento problém se datuje již od první série The Walking Dead a je škoda, že na něj člověk i po tolika letech může narazit.


Telltale je zpět

Dost často si stěžuji na Telltale a jejich hry. Ani Batmanovi jsem zpočátku vůbec nevěřil, jelikož to pro mě působilo jako prostá ždímačka na prachy. Jenže jsem se zmýlil. Jde zde vidět, že se tvůrci snažili o nějaké to oživení a přistupovali k tomuto univerzu s úctou a respektem, který si zaslouží. Ano, jsou tu určité změny, ale právě díky nim se nejedná jen o další průměrnou a stokrát viděnou hru s Batmanem. Navíc příběh i postavy jsou perfektní a celý děj budete hltat, dokud se nedostanete na konec. Tento titul se tedy řadí ke kvalitním kouskům po bok první série TWD, TWAU a Tales from the Borderlands.


Batman na PC, PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Mac Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Batman
» Více o hře
Líbí se mi
 • příběh
 • postavy
 • atmosféra
 • zajímavé změny v univerzu Batmana
 • hromada miniher a QTE sekvencí, které podstatně oživují hru
 • parádní audiovizuální zpracování
Vadí mi
 • špatný technický stav
 • délka hry
 • na většině rozhodnutích moc nezáleží
Verdikt: Telltale se hra o Batmanovi opravdu povedla. Nabízí originální příběh, nečekané zvraty, zajímavé postavy, hromadu miniher a QTE sekvencí a kvalitní audiovizuální zpracování. Jedinými vadami na kráse je tak horší technické zpracování a fakt, že po osmi hodinách se dostaví závěrečné titulky. Chce to druhou sérii a to co nejdřív!
Tisk
Štítky: Batman, Telltale
Hodnocení:
( Zbývá 7 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Batman - návrat Telltale na výsluní
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Kolousek001    Hru jsem ještě nehrál, ale co sem slyšel tak je to spíš to horší Telltale :D Ale určitě to zkusím jako změnu. Teď jsem dohrál konečně Wolf Among Us kterýho jsem dlouho odkládal kvůlu totální neznalosti předlohy a po dohrání si říkám jakou sem udělal chybu. Za mě asi nejlepší Telltale hra co jsem hrál samozřejmě zamrzí zřejmě nulový dopad rozhodnutí jako v každé Telltalovce spíš jsou to jen takové kosmetické změny vždy na konci a ve statistikách a klasicky zamrzí herní doba která by mohla být delší a příde mi že každá nová Telltalovka je kratší a kratší :DKolousek001kolousek00128103    6.1.2017 23:33 Kolousek001

Hru jsem ještě nehrál, ale co sem slyšel tak je to spíš to horší Telltale :D Ale určitě to zkusím jako změnu. Teď jsem dohrál konečně Wolf Among Us kterýho jsem dlouho odkládal kvůlu totální neznalosti předlohy a po dohrání si říkám jakou sem udělal chybu. Za mě asi nejlepší Telltale hra co jsem hrál samozřejmě zamrzí zřejmě nulový dopad rozhodnutí jako v každé Telltalovce spíš jsou to jen takové kosmetické změny vždy na konci a ve statistikách a klasicky zamrzí herní doba která by mohla být delší a příde mi že každá nová Telltalovka je kratší a kratší :D

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG