Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Dark Train - zapadlý český klenot

Pátek 20.1.2017 21:59 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Dark Train - zapadlý český klenotVíte, proč miluji indie scénu? Protože na rozdíl od velkých a drahých AAA her je tu větší prostor pro inovaci a originální zpracování. To Dark Train splňuje. Jak je na tom ale po té důležitější, tedy zábavné stránce?

Ty jsi ale roztomiloučká krakatice

Hned zpočátku musím všechny upozornit, že celá hra je něco tak moc originálního, až vás to může zaskočit. Ano, v podobném duchu tu již bylo několik kousků, ale i přesto vás může překvapit, jak moc je tohle odlišné od zbytku nezávislé herní scény.

Hrajete tu za malou a roztomilou krakatici, která musí opravovat lokomotivu. Ta jede dál a dál a sem tam se přihodí nějaké neštěstí, například za vámi jednou zlá prasata a vy se o ně musíte postarat. Samozřejmě tu je také ale větší příběh, který se postupně odkrývá, ten bych však nerad prozradil. Kromě toho tu máte ale i jednotlivé části lokomotivy, do kterých lze vstoupit a poté se objevíte v místnosti, kde máte za úkol vyřešit nějakou tu logickou hádanku.Jedeme s vláčkem

Tvůrci se před vydáním nechali slyšet, že nehodlají hráče vodit za ručičku a ani jim nic vysvětlovat. Své slovo dodrželi a v dnešní záplavě her, jenž vám vysvětlí i to, že mezerníkem vyskočíte, je to opravdu šok. Hra je díky tomu obtížná, ale ona obtížnost nespočívá ani tak v těžkých hádankách, jako spíše v tom, že prostě nevíte, co máte dělat. Jenže právě v tom tkví hlavní kouzlo hry. Ono vám to totiž nedá a vy se tak budete pokoušet vyřešit zdánlivě neřešitelné. Budete chodit z jedné místnosti do druhé, namáhat si hlavu, zuřivě klikat všude kolem a možná si i trhat vlasy. A pak na to přijdete. Zjistíte, že tohle máte posunout sem nebo tady jen zmáčknout pár tlačítek a hádanka je vyřešena.

Věřte, že pocit to je opravdu k nezaplacení. Postupem času si začnete zvykat na určité zákonitosti hry a díky tomu bude o něco lehčí. Prvním pocitem je prostě šok z toho, jak moc si nevíte rady. O to lepší je ale pocit uspokojení z vyřešení hádanky.


U podobného typu her je samozřejmě velmi důležité i ovládání. To nešlo udělat už jednodušeji. Stačí vám myš. Levým tlačítkem provedete akci (většinou mačkání tlačítek na obrazovce), pravým se přesunete do jednoduchého menu a pohybem myší ovládáte onu krakatici. A to je vše. U některých hádanek musíte využít pohyb vašeho svěřence, u jiných musíte myslet trochu mimo obraz, ale celkově jsou ony hádanky opravdu parádní a i když nabízí velmi často frustraci z toho, že nevíte, co dělat, musím za ně tvůrce skutečně pochválit.

Bohužel, když už jsem nakousnul to ovládání, musím se zmínit i o občas horšímu ovládání pohybu postavy. Než si na to zvyknete, budete mít občas problém s tím, aby šla tam, kam chcete. U hádanky s hodinami mi jedno její chapadlo sem tam zavadilo o ručičky a posunulo je tak, což jsem ale nechtěl. Tohle není moc velký problém, jen menší výtka, která se ale v záplavě kladů jistě ztratí.Pastva pro oči

Můžu tu celý den probírat parádní hádanky a snažit se popsat nepopsatelné, ale neudělám to. Místo toho se zmíním o tom, co každého zaujme již na první pohled. A to vizuální stránka tohoto skvostu. Jak jsem zmínil už v úvodu recenze, Dark Train má originální vizuální ztvárnění. Základem pro hru totiž byly ručně vystříhané kousky papíru a ty jsou nasnímány. Jediné, co je vytvořeno počítačem, jsou efekty jako oheň, déšť apod.

Díky tomu vypadá hra originálně a úžasně zároveň. Temnou atmosféru vhodně doplňuje hudba, která sem opravdu sedí a nikdy nepůsobí rušivě. Zvuky jsou taktéž parádní. Hra je naštěstí vcelku nenáročná na výkon počítače, takže si ji užijí téměř všichni.Temné mraky na obloze

Bohužel, jak už to tak bývá, i u sebelepšího díla se najde nějaká ta chybička. Kromě toho, co jsem již zmínil, je to počet načítacích obrazovek a také jejich délka. Je mi jasné, že se tomu nešlo vyhnout ani onen počet zmenšit, ale vždycky mě to vytrhlo z pohlcení hrou. I délka nahrávání na tom není nijak optimálně, někdy přesáhne i hranici deseti sekund. A když nevíte, co dělat a přesouváte se z jedné lokace do druhé, věřte, že ono se to časem naskládá.

Hra jede na Unity enginu a z toho důvodu si ji bohužel nemůžete moc nastavit. Kvalita grafiky se omezuje na pouhou vysokou či nízkou, kdy můžete aktivovat i funkci vsync. Na druhou stranu tohle není zrovna titul, u kterého byste vyžadovali hromadu různých nastavení.

Posledním bodem, u kterého se pozastavím, je cena. Vzhledem k délce hry, která činí zhruba šest až sedm hodin, ale klidně můžete nahrát i více, pokud se párkrát zaseknete, se jeví 15 euro jako moc. Jenže vzhledem ke kvalitám hry si dovolím říct, že se to i tak vyplatí. Navíc koupí podpoříte našince. Ano, Dark Train je česká hra. Krásná tečka na závěr, že?


Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Líbí se mi
 • originální stylizace a prostředí
 • úžasný pocit z objevování
 • zajímavé hádanky
 • roztomilá krakatice
 • temná atmosféra
 • jednoduché ovládání
 • vcelku nenáročné na výkon
Vadí mi
 • ovládání krakatice je občas horší
 • dlouhé a časté načítání hry
 • chudé možnosti nastavení hry
 • neustále nebudete vědět, co dělat (což je ale základem této hry)
Verdikt: Hra Dark Train jasně ukazuje, že tu je stále prostor pro originalitu a zábavnost. Je to opravdu unikátní dílo, které navíc pochází z našich luhů a hájů. Neváhejte a pořiďte si jej a společně s roztomilou krakaticí se postarejte, aby tahle lokomotiva neměla zpoždění a dojela zdárně do cíle.
Tisk
Štítky: Dark Train
Hodnocení:
( Zbývají 4 hlasy pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Dark Train - zapadlý český klenot
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Virus   1x   Tak to zas nesmíš tolik přehánět se stresem. :-) To chce klid a dobrou hru do ruky. ;-) Určitě se na to časem koukni, protože tě ta malá krakatice chytne a nepustí. :-)Virusvirus7406    26.4.2017 20:48 Virus

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Tak to zas nesmíš tolik přehánět se stresem. :-) To chce klid a dobrou hru do ruky. ;-) Určitě se na to časem koukni, protože tě ta malá krakatice chytne a nepustí. :-)

Ylbirda napsal:Moje nervíky se dostatečně trápí i bez hraní :D Ale časem se na to rozhodně kouknu.

Ylbirda   1x   Moje nervíky se dostatečně trápí i bez hraní :D Ale časem se na to rozhodně kouknu.Ylbirdaylbirda69978    26.4.2017 16:53 Ylbirda

@ odpověď na komentář od Virus:Moje nervíky se dostatečně trápí i bez hraní :D Ale časem se na to rozhodně kouknu.

Virus napsal:Terko jdi do toho. :thumbup: Je třeba si někdy pěkně potrápit nervíky. :-)

Virus   1x   Terko jdi do toho. :thumbup: Je třeba si někdy pěkně potrápit nervíky. :-)Virusvirus7406    26.4.2017 16:28 Virus

@ odpověď na komentář od Ylbirda:Terko jdi do toho. :thumbup: Je třeba si někdy pěkně potrápit nervíky. :-)

Ylbirda napsal:No, už to mám delší dobu na wishlistu :D a když vidím, že je to dokonce od Čechů, a to hodnocení :) Snad se k tomu dostanu brzo :)

Ylbirda    No, už to mám delší dobu na wishlistu :D a když vidím, že je to dokonce od Čechů, a to hodnocení :) Snad se k tomu dostanu brzo :)Ylbirdaylbirda69978    26.4.2017 14:20 Ylbirda

No, už to mám delší dobu na wishlistu :D a když vidím, že je to dokonce od Čechů, a to hodnocení :) Snad se k tomu dostanu brzo :)

En.kidu    Fajn počtení. Jen tak dál! Dík.En.kiduenkidu35527    24.1.2017 07:46 En.kidu

Fajn počtení. Jen tak dál! Dík.

Virus    Po tvém článku jsem si vzpomněl, že jsem o Vánocích nakupoval a zrovna tuhle hru mi doporučil kamarád. Tak jsem večer neudělal nic lepšího než nainstaloval a pustil se do toho. A bylo to krásných 5 a půl hodiny hraní. Jen nechápu některé úspěchy, protože absolutně nevím jak třeba zničit továrnu prasat a na druhou stranu hasičům jsem pomohl a i tak úspěch za to na steamu nemám. Jinak já problém s načítací obrazovkou neměl, jen to ovládání krakatice je trošku někdy o nervy. :-) A tipuji že tato hra by mohla mít ještě dvě pokračování. Usuzuji tedy z mapy a dle toho co jsem pobral z konce. Tak uvidíme zda tomu tak bude, ale za sebe mohu hru jenom doporučit. :thumbup:Virusvirus7406    21.1.2017 13:39 Virus

Po tvém článku jsem si vzpomněl, že jsem o Vánocích nakupoval a zrovna tuhle hru mi doporučil kamarád. Tak jsem večer neudělal nic lepšího než nainstaloval a pustil se do toho. A bylo to krásných 5 a půl hodiny hraní. Jen nechápu některé úspěchy, protože absolutně nevím jak třeba zničit továrnu prasat a na druhou stranu hasičům jsem pomohl a i tak úspěch za to na steamu nemám. Jinak já problém s načítací obrazovkou neměl, jen to ovládání krakatice je trošku někdy o nervy. :-) A tipuji že tato hra by mohla mít ještě dvě pokračování. Usuzuji tedy z mapy a dle toho co jsem pobral z konce. Tak uvidíme zda tomu tak bude, ale za sebe mohu hru jenom doporučit. :thumbup:

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG