Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Linelight - perfektní logická hra s nezapomenutelnou atmosférou

Sobota 11.2.2017 23:23 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Linelight - perfektní logická hra s nezapomenutelnou atmosférouPokud máte rádi logické hry, zbystřete, jelikož by byla chyba minout jeden z nejlepších titulů v tomto žánru.

Rovná čára

Hra Linelight mě zaujala už na první pohled. A můžu říct, že vizuální stránka je opravdu parádní, stejně tak hudba lahodí vašim uším a dotváří tak perfektně atmosféru. Tvůrce hry se snažil pojmout vše minimalisticky a to se mu opravdu povedlo. Váš úkol je směšně jednoduchý - projít šest světů (plus epilog a dva bonusové, které se odemknou po dohrání hry). V cestě vám budou stát různé překážky. Především tu jsou plošinky, které musíte aktivovat. Poté tu naleznete i zámky, k nimž musíte získat klíče. Zpočátku je hratelnost jednoduchá, hra vás učí své principy a zde musím Linelight vychválit až do nebes.

Takhle vypadá mapa jednoho světa.
Takhle vypadá mapa jednoho světa.

Tam, kde většina logických her potřebuje slova pro učení hráče, si Linelight vystačí jen s prostým vizuálním znázorněním. Je to krásná ukázka toho, jak má vypadat design v logickém titulu. Vezměte si například oranžové čárky. Vidíte ji nahoře na plošině, kam se ale nemůžete dostat. Jenže na té plošině je i spínač ke dveřím. Co uděláte? Můžete se s vaší čárkou pohnout dopředu a to také uděláte. A ejhle, ona oranžová se pohybuje také. Zastavíte se a ona se také zastaví. Takže vám dojde, že se musíte pohybovat a ona se bude pohybovat také.

Postupem času se na nejprve jednoduché hádanky nabalují další a další prvky, díky kterým bude celý tento titul celkem výzvou. Budete tu mít plošiny, spínače, klíče a zámky, urychlovače pohybu, dojde i na různé druhy čárek, z nichž má každá jiný vzorec chování (některé se pohybují samovolně, jiné jsou vázány na váš pohyb, další zase můžete přitáhnout k sobě), poté zjistíte, že můžete zvětšovat svou velikost, tvořit vlastní kopie atd. Naprosto parádní věcí je, že hra nijak netlačí na pilu, vše je vám nejprve krásně objasněno a až si vše vyzkoušíte, hra vám předhodí těžší hádanky.

Co mi vyrazilo dech byl fakt, že i v posledních dvou bonusových světech hra srší originálními nápady a novými prvky, které vám představuje s takovou ladností, až jsem málem skákal nadšením.


Co mám řešit?

Dalším úžasným prvkem je nelinearita. Pokud budete chtít hru dohrát co nejrychleji, proletíte ji a vyřešíte přitom jen minimum hádanek. Jenže tohle by byla blbost udělat, že. Není tu klasický výběr levelů, ale cestujete po rovné čáře, u níž naleznete i různé nepovinné hádanky, za které obdržíte žluté hvězdy. Těchto základních druhů hádanek tu je 240. Pár jich obdržíte za postup hrou, drtivá většina je ale nepovinných a mnohdy je i výzva je splnit. Pro opravdové fajnšmekry tu ale jsou zelené hvězdy. Těch je 60 a každá tato hádanka je skrytá, takže musíte dané světy prozkoumávat pečlivěji. Zelené hádanky mnohdy vyžadují naprosto jiné myšlenkové pochody a myšlení mimo obraz. Sem tam dokonce mají i jiná pravidla, než na jaká jste zvyklí, ale nelekejte se - vše je plně podřízeno logice.

Samozřejmě nemusíte projít vše hned, ale některé hádanky si můžete nechat na později. Hra se ukládá po vyřešení každé hádanky a u vstupu do nové, takže se nemusíte bát, že byste museli opakovat delší část hry. Někdy se můžete i zaseknout. V tom případě stačí podržet klávesu R a restartovat tak hádanku.

Bohužel je tu také jedna nevýhoda, protože tu máte pár hádanek, při kterých musíte mít rychlé prsty. Těch je opravdu málo, řekl bych tak pět, ale celkové té pohodové atmosféře to trošilinku škodí. I přes to ale musím říct, že hádanky jsou tu opravdu úžasné!



Příběh?

Co se týče logické stránky hry, není pochyb o tom, že se jedná o nadprůměr. Jenže tahle hra není jen o tom. Obrovským překvapením pro mě bylo to, jak mě hra dokázala dojmout. Jelikož je tohle spoiler, nebudu se zde moc rozepisovat, protože to prostě musí každý zažít sám. Vzpomínáte na tu minimalistickou logickou hru, která vás dokázala dojmout skoro až k slzám? Že ne? Já taky ne. Tohle je první titul, u kterého tomu tak málem bylo. Na konci každého ze světů na vás čeká něco stěží popsatelného. Ono by to možná i šlo popsat, ale ty pocity prostě ne.

Je to taková chvíle, kdy jen zíráte s pootevřenými ústy na obrazovku, hrajete a krásně vás hřeje u srdíčka. Zhruba u třetího světa mě to poprvé opravdu dojalo a pak to bylo lepší a lepší. Navíc díky těmto částem máte i pocit sebeuspokojení, kdy je nádhera sledovat dění na obrazovce. No a poté přijde epilog, který vás dostane do kolen. Co je ale lepší, je poté konec druhého bonusového světa, který nabízí tak překrásný závěr, že na něj budu ještě dlouho vzpomínat. Něco takového se v tomto typu her vůbec nevidí.



Chci být čárkou

Jak jsem psal i výše, audiovizuální zpracování tu je taktéž na jedničku s hvězdičkou. Hádanek je hromada a jejich splnění by vám mělo vzít kolem 15 hodin, možná i více, pokud se budete hodně kochat prostředím nebo si nevědět rady. Ovládání je také parádní, na hraní potřebujete jen šipky , klávesu R, Shift a mezerník, toť vše. Vzhledem ke kvalitám hry se tak jeví cenovka deset euro jako výsměch. Nemá smysl přemýšlet, prostě kupujte a podpořte autora, který si to opravdu zaslouží.

Hru zakoupíte za deset euro zde.


Hodnocení hry
Skóre hry 10 10/10
Líbí se mi
 • zajímavé hádanky a dobrá křivka růstu obtížnosti
 • parádní hratelnost a perfektní styl učení principů hry
 • více jak 300 hádanek
 • úžasná atmosféra
 • konec každého světa
 • hromada herních prvků
 • jednoduché ovládání
 • kvalitní audiovizuální zpracování
 • nízká cena vzhledem ke kvalitě titulu
Vadí mi
 • některé hádanky vyžadují lepší zručnost a načasování
Verdikt: Linelight je naprostým zjevením na poli minimalistických logických her. Pro všechny fanoušky daného žánru je zakoupení tohoto titulu nutností. Já osobně ho řadím mezi pět nejlepších logických her, jaké jsem kdy hrál.
Tisk
Štítky: Linelight
Hodnocení:
( Zbývá 7 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Linelight - perfektní logická hra s nezapomenutelnou atmosférou
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Mythix    Mám strašně ráda minimalistické hry logického typu. Díky tvému článku docela přemýšlím o koupi, protože si chci potrápit mozek. Díky za recenziMythixmythix30055    13.2.2017 10:59 Mythix

Mám strašně ráda minimalistické hry logického typu. Díky tvému článku docela přemýšlím o koupi, protože si chci potrápit mozek. Díky za recenzi

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG