Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

A Matter of Murder - vražda na večeři

Pondělí 20.2.2017 09:35 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

A Matter of Murder - vražda na večeřiJen si to představte. Jste pozváni na párty do honosného sídla. Jenže jak se ukáže, celý večer se táhne jak lenochod přecházející silnici a vy se nudíte. A pak se to stane. Vraždička. Váš host je nalezen mrtev. Vy samou radostí poskočíte a řeknete si, proč tomu nezkusit přijít na kloub. Policie tu totiž bude až zhruba za hodinu a do té doby se vám může podařit odhalit vraha. Tak vzhůru do práce!

Kdo je vrahem?
Kdo je vrahem?

Vražda na večeři

Hra A Matter of Murder se tedy odehrává v sídle, kde je společně s vámi pět dalších hostů. Jeden z nich je vrahem a vy máte 20 tahů na to, určit, kdo to je. Procházení se po sídle vám nespotřebovává tahy. Každého z hostů se můžete zeptat na tři věci: jaké má alibi, co ví o zbrani a poté na motiv jiného hosta. Na zemi se také povalují předměty, které mohou být vražednou zbraní a i možné důkazy (potvrzující jak alibi, tak také motiv). Každá tato akce způsobí, že se ručička hodin přiblíží k době, kdy přijede policie. V ten okamžik vám případ vezmou z rukou a vy jste pohořeli. To stejné se stane i pokud obviníte nevinného - přijede policie a vezme vám případ z vašich rukou.

Kromě tohoto konce tu jsou ještě další dva. Dobré je, že někdy můžete mít i více, než dvacet tahů. Je to vždy o náhodě, zda je policie opravdu dochvilná. Pozor si také musíte dávat na vraha, který během oné noci může zavraždit nejen další hosty, ale i dokonce vás!

Začátek hry.
Začátek hry.
Mapa.
Mapa.

To je vražda, suše oznámil

K dispozici máte 12 různých scénářů, jejichž obtížnost postupně stoupá. Hra vás učí novým technikám vyšetřování, kdy vám zpočátku vraha předsune s vaší minimální snahou. Později si už budete muset i psát věci na papír, jelikož dojde například na to, kdo držel zbraň poslední, kdo byl poslední v místnosti s obětí atp. Dojde i na takové lahůdky, kdy třeba zjistíte, že vrahem je levák nebo že oběť byla zabita v uzamčené místnosti. Dokonce tu je i přítomnost křivého svědectví. Zkrátka a dobře, vyšetřovací činnost je parádní, zvládnutá na jedničku.

Některé postavy se s vámi dokonce odmítnou bavit a odejdou pryč, poté je musíte nahánět a i když se vám z nich podaří vymámit odpověď, vypotřebovali jste třeba 4 tahy. A to jde opravdu poznat. Vaším hlavním cílem je zjistit správně tři věci: kdo je vrahem, čím byla oběť zabita a motiv.

V drtivé většině případů se budete spoléhat na informace od hostů, například motiv zjistíte většinou tak, že vám nějaká osoba řekne drby o druhé postavě. Je trochu škoda, že tu více nelžou, ale poté by hra byla o dost těžší.

Nalezli jsme vražednou zbraň.
Nalezli jsme vražednou zbraň.
Některé postavy se s vámi nebudou chtít bavit.
Některé postavy se s vámi nebudou chtít bavit.

Jak jsem poznal vraha

Každý z případů je dlouhý kolem 5-10 minut. Ano, je to tak. Tahle hra je spíše taková jednohubka. Díky tomu ji můžete dohrát za jeden večer a i když si u ní užijete hodně zábavy, nemůžu se ubránit dojmu, že to je málo. Naštěstí je zde aspoň útěcha ve dvou dalších věcech, díky kterým zde strávíte o několik hodin více. Nejprve to je generátor případů. Zatímco u klasických scénářů se nemění povaha případů, ale jen postavy a vrah (celkem tu je 15 druhů postav, které si mimochodem můžete pojmenovat jak chcete...), zde se vše míchá dohromady. Případy jsou tedy o něco těžší, musíte dávat pozor a pečlivě si i další věci zapisovat. Každá informace se vám zapíše i do vašeho deníčku ve hře, ale papír je papír.

Poté tu je možnost hrát hru v tzv. Master Detective módu. To je pro opravdové fajnšmekry, jelikož nejde o nic jiného, než zmenšení počtu tahů v případech. A to na rovných deset. Tenhle mód jsem jen letmo zkusil, jelikož je opravdu těžký a za deset tahů nejde pomalu nic zjistit... Tato obtížnost se vztahuje jak na základní případy, tak i na ty generované.

Občas dojde i na úmrtí dalších lidí.
Občas dojde i na úmrtí dalších lidí.
Stylizace je opravdu zajímavá.
Stylizace je opravdu zajímavá.

Nadšení z vraždy

Nakonec bych se chtěl zmínit o grafice a hudbě. Právě grafická stránka hry bylo to, co mě nejvíce odpuzovalo. A Matter of Murder vypadá, jako by ji kreslilo šestileté dítě. Zpočátku se mi to nelíbilo, ale po pár minutách jsem si zvykl a už jsem to ani nevnímal. Co se týče hudby, je tu jen jedna jediná skladba. Tohle by byl logicky velký zápor, jenže je sama o sobě úžasná a dokáže navodit tu tajemnou a i trochu vtipnou atmosféru.

Ano, hra nabízí pár vtipů, kdy poukazuje na to, že hlavní hrdina je celý natěšený na řešení vraždy a že je to vlastně dobrá věc, která oživí (...) tento večer. Rozhraní hry je přehledné, nemám k němu žádné výhrady, máte tu hezký přehled podezřelých, zbraní a taktéž motivů, kde si je můžete postupně škrtat. Deník je velmi užitečný a u mapy mi snad vadí jen to, že nemáte zaznamenáno, kde se nachází oběť. Jelikož vás ale procházení panství nestojí ani jeden tah, je to jen menší nedostatek.

Na konec se vždycky podívám na cenu a zde tomu nebude jinak. U hry jsem strávil deset hodin a velmi si ji užil. Kolem tří hodin jsem řešil základní případy, zbytek pak byly ty generované. Cena tři eura se mi teda zdá opodstatněná.

Hru zakoupíte zde.

Není nic lepšího, než usvědčit vraha.
Není nic lepšího, než usvědčit vraha.
Ano, i tato malá holčička občas zabíjí... :D
Ano, i tato malá holčička občas zabíjí... :D
Hodnocení hry
Skóre hry 8 8/10
Líbí se mi
 • jednoduchá a zábavná hratelnost
 • humor
 • audiovizuální zpracování
 • případy jsou občas dost složité
 • generátor případů
 • nízká cena
Vadí mi
 • v určitých aspektech by hra mohla být těžší
 • pro některé délka případů, ale dle mě je to v pořádku
Verdikt: A Matter of Murder je zábavná hříčka, která potěší všechny milovníky detektivek a logiky. Pokud u her rádi přemýšlíte, koupí tohohle titulu neprohloupíte. Čeká tu na vás dvanáct jedinečných případů a pokud vám to je málo, můžete se vrhnout na ty generované, jež jsou ještě složitější.
Tisk
Štítky: A Matter of Murder
Hodnocení:
( Zbývá 8 hlasů pro zveřejnění hodnocení ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku A Matter of Murder - vražda na večeři
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Nový Wolfenstein
 • Finding Paradise
 • Vampyr
 • The Sinking City
Založit herní BLOG