Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Je Mass Effect: Andromeda špatná hra?

Úterý 11.4.2017 14:11 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Je Mass Effect: Andromeda špatná hra? Od vydání MEA vidím, že se na tu hru snáší neustálý hate a to i od lidí, kteří tu hru nehráli a obrázek o ní si udělali dle jednoho videa o špatných animací. Já sám jsem nebyl moc nadšený z traileru na hru. Dokonce i po zjištění, že tu budou mikrotransakce, jsem se rozhodl, že si hru pořídím až za pár let, kdy cena bude na minimu. Jenže díky mému jednomu bláznivému kámošovi a hromadě štěstí se mi hra do spárů dostala téměř hned po vydání a já si na ni můžu udělat vlastní názor (čímž mu opět děkuji, mimochodem).


Mass Effect bez Sheparda

Série Mass Effect pro mě vždycky byla o dvou věcech: Shepardovi a Reaperech. Shepard patří mezi opravdu úžasné postavy, jejichž charisma táhne celou hru nahoru a díky tomu, že jste ovládali jeho činy a rozhodnutí ve třech hrách, jste si k němu vybudovali nějaký vztah. Vyrovná se hlavní postava Andromedy Shepardovi? Ne. Za prvé díky výše zmíněnému zde teprve stavíte základy vašeho vztahu k Ryderovi. Za druhé jeho charisma není na dostatečné výši, což je ale dost osobní a umím si představit, že mladším lidem to nebude vadit. A pak je to cucák (= mladý a nezkušený).

Když jsem viděl trailer a pár fotek z Andromedy, nelíbilo se mi moc složení postav, protože všichni byli tak mladí a neseděli mě sem. Pravdou je, že ten názor mi do jisté míry zůstal. Na druhou stranu musím pochválit to, že interakce s vaší partou (tentokrát jen 6 postav) je o něco lepší, než v poslední hře od Bioware. Jsem sice teprve patnáct hodin ve hře, ale už jsem si k nim všem vybudoval nějaký vztah a mám je rád a co víc - jsou zajímavé. U dvojky, což považuji za nejlepší díl, který je mimochodem stále lepší i než Andromeda, bylo tak moc postav, až jsem si říkal, že to škodí celkovému dojmu. Oblíbil jsem si pár, pár jsem neměl moc rád a zbytek byl takový neutrální. Zde je místo kvantity kvalita a jsem za to vděčný.

Jasně, že by tu každý chtěl mít návrat starých známých postav, ale i tyhle nové jsou zajímavé, jen to chce prostě mít odhodlání je poznat a ne, že je budete soudit dle jedné konverzace nebo vzhledu. A i když animace občas haprují a hra má bugy, stále je to dobrá hra.Dobývání světů

Dalším podstatným rozdílem je váš hlavní úkol. Je tu obrovský rozdíl mezi tím, co jste dělali v původní trilogii a co děláte zde. Zatímco Shepard se snažil zastavit vyhlazení všech ras v naší galaxii, v Andromedě máte za úkol objevovat. Celá nová galaxie je pro vás nová, není tu nic prozkoumáno a tak vše leží na vašich bedrech. U každé z důležitějších planet navíc můžete plnit hromadu úkolů, díky kterým se dozvíte o vašem novém domovu zajímavé informace, stejně jako je přetvoříte na obyvatelné. Kromě toho na vás čekají i dvě nové rasy, kdy k nim mám zatím jen jedinou výtku - jsou to humanoidi. Opravdu by neuškodilo, kdyby se v Bioware (a když už jsem u toho, tak i u ostatních scifi) chytli za nos a uvědomili si, že tam můžou být i jinak vypadající inteligentní tvorové. Není potřeba vše polidšťovat.


Právě díky tomu, že tahle hra staví na objevování a prozkoumávání neznámého, se liší od původní trilogie a možná i v tomhle je zakopaný pes. Přijde mě, že každý tak nějak čekal Mass Effect 4, přičemž tohle je ale něco zcela odlišného. Pokud máte rádi objevování, prozkoumávání a odhalování zajímavých skutečností, bude tahle hra pro vás. Jestliže ale čekáte lineárnější zážitek, budete zklamáni. V téhle hře, podobně jako v Dragon Age Inquisition, jde především o to, procházet se krajinou, kochat se jí a dělat další podobné věci.

Díky Frostbite enginu navíc každá z důležitých planet vypadá jinak a za sebe můžu říct, že jsem neustále ohromen těmi detaily prostředí. Eos je pouštní planeta, na Voeldu zase řádí vánice a všude je sníh a aktuálně se nacházím na Havarlu, což je zase taková džungle plná zajímavé fauny i flóry. Díky tomu nabízí každá z planet jinou atmosféru a je jedinečná a přitažlivá. A přesně o tomhle tato hra je!Dragon Effect: Massage Inquisition

A jak je na tom zbytek hry? No, po patnácti hodinách můžu říct, že se stále ještě hromadu věcí učím (teprve teď jsem přišel na to, jak funguje těžba v Nomadu... vím, celkem trapas :D). Hra je to obrovská. Je dost podobná právě Dragon Age Inquisition, ale přijde mě, že tu je zatím méně MMORPG prvků, což byl jeden z největších průserů právě DAI. Takže to je dobře. Klasicky tu jdete splnit jeden úkol, ale než k němu přijdete, dostanete hromadu dalších vedlejších úkolů. A když pak večer jdete spát, uvědomíte si, že jste ten hlavní úkol ani nesplnili, protože jste strávili veškerý čas kocháním se prostředí a plněním těch vedlejšáků.Co se týče příběhu, nemám o něm zatím žádný názor, jelikož, jak jsem ostatně psal i nahoře, procházím každý detail a snažím se splnit vše a hlavní dějová linie se zatím teprve rozjíždí. Po hratelnostní stránce si také nemám nač stěžovat. Hra se ovládá dobře (jak pohyb vašeho svěřence, tak i vaše autíčko Nomad), máte tu hromadu možností, jak vylepšit vaši postavu a každý upgrade jde opravdu znát. Když jsem si vzal na misi odstřelovačku a vylepšil si její strom schopností, věřte, že ten rozdíl v zabíjení nepřátel byl ohromný.

U soubojů jsem si zpočátku zvykal na pohyb postavy, hlavně jetpack je pro mě nezvyk, ale po čase se vám jeho ovládání vlije do krve a je o dost lepší než obyčejné skákání. Dostanete se s ním totiž i na místa, která by vám jinak byla zapovězena. Hraji na klávesnici a myši a nemám nejmenší problémy, co se týče ovladatelnosti (viděl jsem video, kde si na to jeden člověk stěžoval). Autocover mi nakonec nevadí, je to překvapivě intuitivní funkce, kdy nemusíte mačkat žádnou klávesu a automaticky se schováte za překážku, jste-li blízko ní.Vzhůru do vesmíru

A to je tak vše. Samozřejmě jsem nepopsal hromadu jiných věcí, jako je audiovizuální stav hry, optimalizace, dialogy, rozhodnutí, multiplayer a další a další věci. Jenže všechno tohle ještě nemůžu moc soudit po patnácti hodinách a navíc tohle ani neměla být recenze.

Je však pro mě Mass Effect: Andromeda dobrá hra? Ano, je. Je to něco jiného, než původní trilogie, což bude asi hlavním důvodem, proč se lidem nebude tak moc líbit. Pak tu je další skupinka a to lidé, kteří hru ani nehráli a už ví, že to je příšerná sračka plná hromady chyb a nedostatků. Bylo by opravdu moudré, kdyby si tito jedinci uvědomili, že dle pár videí, recenzí a názorů jiných hráčů si nemůžou vytvořit svůj vlastní názor. Nebo spíše můžou, ale jeho výpovědní hodnota je nulová. Stejně tak jako můj článek nemá nikoho přesvědčit o kvalitě této hry, pouze má poukázat na to, že pokud máte rádi průzkum cizích světů nebo vás bavilo Dragon Age Inquisition, užijete si i tento titul. MEA má sice své chyby, ale i přesto přese všechno se nejedná o nejhorší hru od Bioware, jak někteří naznačují. Tou je stále Dragon Age 2...

PS: Za překrásné fotky k mému článku děkuji Raylovi!

PPS: Drack je nej! :DTisk
Hodnocení:
( 8.4 / 10 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Je Mass Effect: Andromeda špatná hra?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
N3RWO    Díky za článek, já bohužel patřím k těm, co s koupí ještě nějaký čas počkají než vyladí co možná nejvíce nedostatků, abych si hru užil. Nedávám ji moc šancí na hru roku, ale určitě si ji jako sklaní fanoušek řady Mass Effect oblíbím.N3RWOn3rwo72047    13.4.2017 07:15 N3RWO

Díky za článek, já bohužel patřím k těm, co s koupí ještě nějaký čas počkají než vyladí co možná nejvíce nedostatků, abych si hru užil. Nedávám ji moc šancí na hru roku, ale určitě si ji jako sklaní fanoušek řady Mass Effect oblíbím.

Ma4zu6   3x   Ta prvni cast komentu, eh, mise jak ktery (treba loyalty mission jsou snad vsechny top, max tak Peebee ji ma celkem naprd, a to hlavne kvuli tomu ze je pro ni splnit hromadu predukolu, kde ostatni napr. maji jednu misi a pak maji loyalty) , pribeh trochu i souhlasim, co mi hlavne vadi tak byl dost predvidatelny (vsechny ty ruzny odhaleni byly jasny) , no a postavy. Pokud myslis jako klasicka NPC tak budiz, ale pokud myslis squadmaty tak tam zase musim nesouhlasit. Kazdy squadmate (a dokonce i lidi jako pilot nebo inzenyr) ma svuj vlastni charakter, to jestli si s nekym sednes a s nekym ne to uz je pak o preferencich, ale jako postavy jsou squadmati vybudovani dost dobre. Kdyz srovnam napriklad s prvnim Mass Effectem tak tam krome Liary to byla sama nuda, to prave orechove pak prislo az s dvojkou trojkou.

Na druhou cast ani netreba reagovat.
Ma4zu6ma4zu66141
    12.4.2017 19:08
Ma4zu6

@ odpověď na komentář od Alfajk:Ta prvni cast komentu, eh, mise jak ktery (treba loyalty mission jsou snad vsechny top, max tak Peebee ji ma celkem naprd, a to hlavne kvuli tomu ze je pro ni splnit hromadu predukolu, kde ostatni napr. maji jednu misi a pak maji loyalty) , pribeh trochu i souhlasim, co mi hlavne vadi tak byl dost predvidatelny (vsechny ty ruzny odhaleni byly jasny) , no a postavy. Pokud myslis jako klasicka NPC tak budiz, ale pokud myslis squadmaty tak tam zase musim nesouhlasit. Kazdy squadmate (a dokonce i lidi jako pilot nebo inzenyr) ma svuj vlastni charakter, to jestli si s nekym sednes a s nekym ne to uz je pak o preferencich, ale jako postavy jsou squadmati vybudovani dost dobre. Kdyz srovnam napriklad s prvnim Mass Effectem tak tam krome Liary to byla sama nuda, to prave orechove pak prislo az s dvojkou trojkou.

Na druhou cast ani netreba reagovat.

Alfajk napsal:ta hra je proste jen prumerna, navic s chybama, 5/10 je asi nejnizsi znamka, kam by to mohlo jit, fanousek mozna obhaji i 7/10 a i kdyz pro me jsou predchozi mass effecty 10/10 (no dobre, ME3 spis 9/10 po extending cutu) , tak tohle proste selhalo, nudny mise, nudnej pribeh, nudny postavy...
vzdyt je cela nova galaxie k prozkoumani, jak mohli podelat tak zakladni vec, jako je pribeh a prostredi, spolecne s mimozemstanama? takovej potencial, mohli udelat cokoliv jinyho a skoro urcite by to dopadlo lip...

proc maji vsichni "standradni" stavbu tela? proc jsou nepratele tolik podobny tem, ktery jsme potkavali v predchozich dilech? to samy protheansky ruiny a jejich ekvivalent v andromede. Vzdyt jsme vubec nemuseli hrat za cloveka, ale klidne turiana nebo treba krogana, ale SJW spolecne s marketingovym oddelenim se asi snazili vic - clovek, navic zenska, zachranujici lidstvo, to prece dneska prodava!

a vubec, Hitler ma zase pravdu [ odkaz ]

Atramil    Super článek a naprosto souhlasím! Mně osobně sedla jak Ryderka, tak i celý koncept hry a jsem zatím nadmíru spokojen :thumbup:Atramilatramil32691    12.4.2017 09:00 Atramil

Super článek a naprosto souhlasím! Mně osobně sedla jak Ryderka, tak i celý koncept hry a jsem zatím nadmíru spokojen :thumbup:

Raylo™   1x   Bláznivý kámoš vzkazuje, že nemáš zač, jak za hru, tak za fotky :-D :-D

Článek super, skvěle napsáno, dobře shrnuto a hlavně se s tím názorem plně stotožňuju :thumbup:
Raylo™raylo37553
    11.4.2017 20:32
Raylo™

Bláznivý kámoš vzkazuje, že nemáš zač, jak za hru, tak za fotky :-D :-D

Článek super, skvěle napsáno, dobře shrnuto a hlavně se s tím názorem plně stotožňuju :thumbup:

Foxhole   10x   Ked vidim ako nejaky blbecek zacne splietat o SJW okamzite taky nazor na hru prestanem brat vazne. 5/10? Nenechaj sa vysmiat.Foxholefoxhole65583    11.4.2017 17:37 Foxhole

@ odpověď na komentář od Alfajk:Ked vidim ako nejaky blbecek zacne splietat o SJW okamzite taky nazor na hru prestanem brat vazne. 5/10? Nenechaj sa vysmiat.

Alfajk napsal:ta hra je proste jen prumerna, navic s chybama, 5/10 je asi nejnizsi znamka, kam by to mohlo jit, fanousek mozna obhaji i 7/10 a i kdyz pro me jsou predchozi mass effecty 10/10 (no dobre, ME3 spis 9/10 po extending cutu) , tak tohle proste selhalo, nudny mise, nudnej pribeh, nudny postavy...
vzdyt je cela nova galaxie k prozkoumani, jak mohli podelat tak zakladni vec, jako je pribeh a prostredi, spolecne s mimozemstanama? takovej potencial, mohli udelat cokoliv jinyho a skoro urcite by to dopadlo lip...

proc maji vsichni "standradni" stavbu tela? proc jsou nepratele tolik podobny tem, ktery jsme potkavali v predchozich dilech? to samy protheansky ruiny a jejich ekvivalent v andromede. Vzdyt jsme vubec nemuseli hrat za cloveka, ale klidne turiana nebo treba krogana, ale SJW spolecne s marketingovym oddelenim se asi snazili vic - clovek, navic zenska, zachranujici lidstvo, to prece dneska prodava!

a vubec, Hitler ma zase pravdu [ odkaz ]

Alfajk   5x   ta hra je proste jen prumerna, navic s chybama, 5/10 je asi nejnizsi znamka, kam by to mohlo jit, fanousek mozna obhaji i 7/10 a i kdyz pro me jsou predchozi mass effecty 10/10 (no dobre, ME3 spis 9/10 po extending cutu) , tak tohle proste selhalo, nudny mise, nudnej pribeh, nudny postavy...
vzdyt je cela nova galaxie k prozkoumani, jak mohli podelat tak zakladni vec, jako je pribeh a prostredi, spolecne s mimozemstanama? takovej potencial, mohli udelat cokoliv jinyho a skoro urcite by to dopadlo lip...

proc maji vsichni "standradni" stavbu tela? proc jsou nepratele tolik podobny tem, ktery jsme potkavali v predchozich dilech? to samy protheansky ruiny a jejich ekvivalent v andromede. Vzdyt jsme vubec nemuseli hrat za cloveka, ale klidne turiana nebo treba krogana, ale SJW spolecne s marketingovym oddelenim se asi snazili vic - clovek, navic zenska, zachranujici lidstvo, to prece dneska prodava!

a vubec, Hitler ma zase pravdu [ odkaz ]
Alfajkalfajk16671
    11.4.2017 16:42
Alfajk

ta hra je proste jen prumerna, navic s chybama, 5/10 je asi nejnizsi znamka, kam by to mohlo jit, fanousek mozna obhaji i 7/10 a i kdyz pro me jsou predchozi mass effecty 10/10 (no dobre, ME3 spis 9/10 po extending cutu) , tak tohle proste selhalo, nudny mise, nudnej pribeh, nudny postavy...
vzdyt je cela nova galaxie k prozkoumani, jak mohli podelat tak zakladni vec, jako je pribeh a prostredi, spolecne s mimozemstanama? takovej potencial, mohli udelat cokoliv jinyho a skoro urcite by to dopadlo lip...

proc maji vsichni "standradni" stavbu tela? proc jsou nepratele tolik podobny tem, ktery jsme potkavali v predchozich dilech? to samy protheansky ruiny a jejich ekvivalent v andromede. Vzdyt jsme vubec nemuseli hrat za cloveka, ale klidne turiana nebo treba krogana, ale SJW spolecne s marketingovym oddelenim se asi snazili vic - clovek, navic zenska, zachranujici lidstvo, to prece dneska prodava!

a vubec, Hitler ma zase pravdu [ odkaz ]

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku. Poslední dobou se taky dost dostávám na chuť hororovým hrám.

Desítku dávám jen těm titulům, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

 • Mount and Blade 2: Bannerlord
 • Serious Sam 4
 • Alan Wake 2
 • Vampyr
 • The Sinking City
 • Agony
 • Dark Train: Coupe
 • DUSK (třetí epizoda)
 • Hero of the Kingdom 3
 • Stygian: Reign of the Old Ones
 • The Banner Saga 3
 • Wargames
Založit herní BLOG