Uživatel nepřihlášen
Doupě ohnivého vlka
RSS kanál blogu
Píše: FireWolf - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
Doupě ohnivého vlka

Nový update na Steamu: začátek konce darování her?

Sobota 6.5.2017 20:14 - Autor: FireWolf
To se mi líbí

Nový update na Steamu: začátek konce darování her?Jsou to dva dny, co Valve vypustilo na svou platformu update, který si posvítil na dárky (anglicky gift). Přiznám se, že blog Valve nesleduju, takže nebýt toho, že se ihned po uvedení téhle nové funkce zvedla vlna nevole a problémů, nevšiml bych si toho. Stále si myslím, že pokud už bude změna takových zásadních funkcí na Steamu, mělo by o tom Valve informovat lépe, pokud možno nějakým vyskakovacím oknem s podrobným popisem. Nuže, co se tedy změní ohledně darování her?

Koupě dárku

Dalo by se říct, že všechno. Ve Valve razí strategii, že mění to, co léta funguje. Dříve byly u dárků tři možnosti, co s nimi udělat:

  1. Rovnou ho poslat někomu (přes Steam, tudíž danou osobu jste museli mít v přátelích)
  2. Rovnou ho poslat někomu (přes email, tudíž danou osobu jste nemuseli mít v přátelích)
  3. Nechat si dárek poslat do invenáře a později ho někomu darovat, případně jej aktivovat na svém účtu

Nyní už dárky nepůjdou dát do inventáře, dokonce nepůjdou ani poslat přes email. Jedinou možností tak je přímo při koupi zvolit, komu ho zašlete a kdy jej obdrží. Nevím, jestli jsem byl v minoritě, když jsem občas koupil více kusů jedné MP hry a pak ji třeba během měsíce rozdal pár lidem, se kterými jsem chtěl zahrát. Nyní nic takového nepůjde a štve mě to.

Lidé z cizích zemí

Další obrovskou změnou jsou pravidla ohledně darování do jiných zemí. Zatímco dříve jste se museli dívat na to, zda hra nemá region lock, nyní nic takového nehrozí. Což je dobrá zpráva, protože dle Valve by měla každá darovaná kopie fungovat. Jenže místo toho se objevil jiný problém. Pokud koupíte dárek a chcete ho dát někomu v zemi, kde je jeho cena vyšší o 10% a více, nepůjde to. Je zřejmé, na koho tímto krokem Valve cílí - chce vyhladit nakupování her za nízké ceny a jejich prodej či výměnu do zemí, kde je cena vyšší. Jenže díky tomuto kroku nemůže spousta uživatelů Steamu darovat hry svým přátelům a to mnohdy dokazují až absurdní případy. Například lidé z Kanady nemůžou posílat dárky lidem do USA...

Řešení problému, který neexistuje

Abych Valve jen nekřivdil, aspoň změnili k lepšímu vrácení dárku, kdy je vše hezky automatické a ne tak složité jako v minulosti. Nově stačí aby příjemce odmítl dárek a peníze budou vráceny tomu, kdo jej koupil (bez nutnosti mezikroku kupce).

Neubráním se ale myšlence, že se Valve snaží o něco, co nemá smysl. Tímhle krokem, i když to otevřeně (zatím) nepřiznává, chce bojovat proti šedému trhu. Moc lidí to asi neví, ale prodej dárků je zakázaný. Výměna dárků je v pořádku, ale pokud vidíte na některých internetových obchodech, že daná hra je v podobě "giftu", je to nezákonné. Respektive to je proti pravidlům Steamu, se kterými jsme všichni souhlasili, když jsme si zakládali účet.

Právě tyto změny dle mě mají za cíl si posvítit na šedý trh a díky tomu z něj vymizí dárky. Otázkou však je, jak moc to skutečně ovlivní nakupování z šedého trhu. Nemyslím si, že by zastoupení dárků bylo tak extrémní, protože víceméně drtivá většina jsou stále klíče. A ty zůstanou tak, jak jsou.

Druhým záměrem, o kterém se Valve také nezmiňuje, je dle mě snížení podvodů mezi uživateli na Steamu.  Dřív tu existoval takový směnný obchod, s dárky se jednalo jako se zbožím a samozřejmě to někdy způsobovalo problémy, které vyústily až v kontaktování podpory. Jenže stále prostě platí, že pokud máte mozek a selský rozum, nenaletíte podvodníkům. Valve neustále přizpůsobuje svou platformu většině lidem, kteří ale neoplývají inteligencí. Je to dáno také nízkým věkem, kdy se tu hlavně pohybují děti, z kterých se stali velcí obchodníci a snaží se vydělat si peníze na platformě, která by měla být v první řadě o hraní her.

A v budoucnosti - omezení aktivace klíčů?

Nyní místo nakoupení pár dárků ve slevě, umístění do mého inventáře a posečkání na dobu, kdy se rozhodnu je někomu dát (třeba i nějakým novým přátelům nebo cizím lidem), jsem nucený plánovat dopředu, což zcela degraduje celou věc až na neúnosnou mez. Valve opět dokazuje, že jim záleží jen na prodejích a ne na lidech. Steam je díky tomuto updatu méně použitelný a i když to nejspíše neovlivní moc uživatelů, stále to je něco, co je špatně. Teď už jen čekat, jak omezí Valve aktivaci klíčů nebo se pokusí nějak jinak bojovat s větrnými mlýny v podobě šedého trhu.

Odkazy

Oznámení na blogu Valve

Diskuze ohledně novinek u darování her

Tisk
Štítky: Steam, Valve
Hodnocení:
( 8.7 / 13 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Nový update na Steamu: začátek konce darování her?
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
carhrozny   1x   Ano ale zlavu určuje z ceny, ktorá bola pri vyjdení titulu, čo je nezmysel. Príklad:
Hra Blackguards stojí na STEAME 29, 99 eura. Keď dajú aj zlavu 90% tak hra bude stáť 2, 99 eura. Kukni na heureku a hru zoženieš digitálne za 1, 83 eura. U nás, normálna aktivácia na STEAME. Druhý diel ešte nespadol pod 4, 99 ale u nás ho máš za 2, 76. O tom hovorím. Darmo je zlava 90% keď začiatočná cena je NEZMYSELNA.
carhroznycarhrozny27972
    8.5.2017 16:38
carhrozny

@ odpověď na komentář od Lazy:Ano ale zlavu určuje z ceny, ktorá bola pri vyjdení titulu, čo je nezmysel. Príklad:
Hra Blackguards stojí na STEAME 29, 99 eura. Keď dajú aj zlavu 90% tak hra bude stáť 2, 99 eura. Kukni na heureku a hru zoženieš digitálne za 1, 83 eura. U nás, normálna aktivácia na STEAME. Druhý diel ešte nespadol pod 4, 99 ale u nás ho máš za 2, 76. O tom hovorím. Darmo je zlava 90% keď začiatočná cena je NEZMYSELNA.

Lazy napsal:Nejak te ted nechapu. Cenu i slevu urcuje vydavatel, steam si jen bere z dane castky procenta. A jake nase digitalne obchody myslis?

Lazy   1x   Nejak te ted nechapu. Cenu i slevu urcuje vydavatel, steam si jen bere z dane castky procenta. A jake nase digitalne obchody myslis?Lazylazy34358    8.5.2017 16:15 Lazy

@ odpověď na komentář od carhrozny:Nejak te ted nechapu. Cenu i slevu urcuje vydavatel, steam si jen bere z dane castky procenta. A jake nase digitalne obchody myslis?Komentář byl autorem naposledy upraven 8.5.2017 16:22

Původní verze před úpravami:Nejak te ted nechapu. Cenu i slevu urcuje vydavatel, steam si jen bere z dane castky procenta.

carhrozny napsal:Ale tu sa nebavíme o zlavách ako takých ale o tom, že STEAM síce dá zlavu 80% ale cena je vyššia ako rovnako zlava 80% pred rokmi. Znamená to, že ceny sú umelo zvýšené na ceny, ktoré boli pri vyjdení hry čo neplatí už v žiadnom obchode.
Naše digitálne obchody už STEAM dávno predbehli a ich ceny sú výborné/nie všetky samozrejme/ netreba ani kupovať po nejakých no name obchodíkoch kde majú akurát tak klúče, ktoré vám može STEAM deaktivovať.

carhrozny    Ale tu sa nebavíme o zlavách ako takých ale o tom, že STEAM síce dá zlavu 80% ale cena je vyššia ako rovnako zlava 80% pred rokmi. Znamená to, že ceny sú umelo zvýšené na ceny, ktoré boli pri vyjdení hry čo neplatí už v žiadnom obchode.
Naše digitálne obchody už STEAM dávno predbehli a ich ceny sú výborné/nie všetky samozrejme/ netreba ani kupovať po nejakých no name obchodíkoch kde majú akurát tak klúče, ktoré vám može STEAM deaktivovať.
carhroznycarhrozny27972
    8.5.2017 16:06
carhrozny

@ odpověď na komentář od Lazy:Ale tu sa nebavíme o zlavách ako takých ale o tom, že STEAM síce dá zlavu 80% ale cena je vyššia ako rovnako zlava 80% pred rokmi. Znamená to, že ceny sú umelo zvýšené na ceny, ktoré boli pri vyjdení hry čo neplatí už v žiadnom obchode.
Naše digitálne obchody už STEAM dávno predbehli a ich ceny sú výborné/nie všetky samozrejme/ netreba ani kupovať po nejakých no name obchodíkoch kde majú akurát tak klúče, ktoré vám može STEAM deaktivovať.

Lazy napsal:Na steamu si ale vydavatel urcuje jaka sleva tam bude, nebo v jakem rozpeti mam pocit. Steam je v tomhle prostrednikem.

Lazy   1x   Na steamu si ale vydavatel urcuje jaka sleva tam bude, nebo v jakem rozpeti mam pocit. Steam je v tomhle prostrednikem.Lazylazy34358    8.5.2017 15:52 Lazy

@ odpověď na komentář od El_Scorpio:Na steamu si ale vydavatel urcuje jaka sleva tam bude, nebo v jakem rozpeti mam pocit. Steam je v tomhle prostrednikem.

El_Scorpio napsal:Nakupujem málo, najradšej na cdkeys ktorí mi prídu seriózny a tie ceny sú so Steam akciami neporovnateľné. Batman AK + season pass ma vyšiel na 6 eur. Na Steame bol v akcii za 15 eur len samotná hra. Fallout 4 ma stál 12 eur, Steam má akciovú cenu 20 eur. Asi pred 3 rokmi sa strašne pokazil. Kedysi som v zľave kúpil New Vegas za 2, 50. Dnes je tá hra ešte staršia, no cena sa jej zvýšila na 5 eur. Výpredaje na Steame sú prachobyčajné, porovnateľné s PSN/Live. Popularite šedého trhu sa teda nečudujem a vždy budem nakupovať za pre mňa najvýhodnejšiu cenu.

El_Scorpio   1x   Nakupujem málo, najradšej na cdkeys obchode, ktorý považujem za seriózny a tie ceny sú so Steam akciami neporovnateľné. Batman AK + season pass ma vyšiel na 6 eur. Na Steame bola v akcii za 15 eur len samotná hra. Fallout 4 ma stál 12 eur, Steam má akciovú cenu 20 eur. Asi pred 3 rokmi sa v cenách strašne pokazili. Kedysi som v zľave kúpil New Vegas za 2. 50 eura. Dnes je tá hra ešte staršia, no cena sa jej zvýšila na 5 eur. Výpredaje na Steame sú prachobyčajné, porovnateľné s PSN/Live. Popularite šedého trhu sa teda nečudujem a vždy budem nakupovať za pre mňa najvýhodnejšiu cenu.El_Scorpioel_scorpio63241    8.5.2017 15:50 El_Scorpio

Nakupujem málo, najradšej na cdkeys obchode, ktorý považujem za seriózny a tie ceny sú so Steam akciami neporovnateľné. Batman AK + season pass ma vyšiel na 6 eur. Na Steame bola v akcii za 15 eur len samotná hra. Fallout 4 ma stál 12 eur, Steam má akciovú cenu 20 eur. Asi pred 3 rokmi sa v cenách strašne pokazili. Kedysi som v zľave kúpil New Vegas za 2. 50 eura. Dnes je tá hra ešte staršia, no cena sa jej zvýšila na 5 eur. Výpredaje na Steame sú prachobyčajné, porovnateľné s PSN/Live. Popularite šedého trhu sa teda nečudujem a vždy budem nakupovať za pre mňa najvýhodnejšiu cenu.Komentář odeslán z mobilní verze m.zing.cz

Lazy    Stim souhlasim, jenze to bylo driv ne dnes! Mame tu vic velkych hracu Origin, Uplay (neschopni) nebo treba GOG, ktery sa snazi a jde na to z jine strany.Lazylazy34358    8.5.2017 14:36 Lazy

@ odpověď na komentář od hRDLA:Stim souhlasim, jenze to bylo driv ne dnes! Mame tu vic velkych hracu Origin, Uplay (neschopni) nebo treba GOG, ktery sa snazi a jde na to z jine strany.

hRDLA napsal:tam kde není konkurence z toho zákazník nikdy nevyjde dobře

hRDLA    tam kde není konkurence z toho zákazník nikdy nevyjde dobřehRDLAhrdla20497    8.5.2017 14:22 hRDLA

@ odpověď na komentář od Lazy:tam kde není konkurence z toho zákazník nikdy nevyjde dobře

Lazy napsal:U me nic a jak by reagovali vydavatele to by bylo na nich. Je treba si uvedomit proc kdanym krokum steam pristupuje (zeby pro porusovani a obchazeni pravidel) .

Kolousek001   1x   Je to kvůli přeprodeji klíčů a hlavně giftů. Dřív když jsem ještě nsemtam nakoupil na těchto podivných stránkách tak jsem jednou koupil tuším Test Drive Unlimited 2 a objevilo se mi, že mi to příde ve formě giftu. To bylo naposled co sem takhle nakupoval :D a klidně ať ty gifty zruší úplně ...Kolousek001kolousek00128103    8.5.2017 13:59 Kolousek001

Je to kvůli přeprodeji klíčů a hlavně giftů. Dřív když jsem ještě nsemtam nakoupil na těchto podivných stránkách tak jsem jednou koupil tuším Test Drive Unlimited 2 a objevilo se mi, že mi to příde ve formě giftu. To bylo naposled co sem takhle nakupoval :D a klidně ať ty gifty zruší úplně ...

Lazy   1x   Vedlo je ktomu preprodavani giftu at uz z urciteho stejneho uzemi ci uplne jinych statu.Lazylazy34358    8.5.2017 13:40 Lazy

@ odpověď na komentář od Geralt z Rivie:Vedlo je ktomu preprodavani giftu at uz z urciteho stejneho uzemi ci uplne jinych statu.

Geralt z Rivie napsal:Jestli nějak zásadně omezí aktivaci klíčů, tak končim. To, že gift budu moc dát jen jedním způsobem (friendlistem) , tak mi to nevadí, ale spíš mě zajímá co je k tomu vedlo.

Geralt z Rivie    Jestli nějak zásadně omezí aktivaci klíčů, tak končim. To, že gift budu moc dát jen jedním způsobem (friendlistem) , tak mi to nevadí, ale spíš mě zajímá co je k tomu vedlo.Geralt z Riviegeralt-z-rivie17274    8.5.2017 13:38 Geralt z Rivie

Jestli nějak zásadně omezí aktivaci klíčů, tak končim. To, že gift budu moc dát jen jedním způsobem (friendlistem) , tak mi to nevadí, ale spíš mě zajímá co je k tomu vedlo.

Lazy   1x   U me nic a jak by reagovali vydavatele to by bylo na nich. Je treba si uvedomit proc kdanym krokum steam pristupuje (zeby pro porusovani a obchazeni pravidel) .Lazylazy34358    8.5.2017 13:33 Lazy

@ odpověď na komentář od hRDLA:U me nic a jak by reagovali vydavatele to by bylo na nich. Je treba si uvedomit proc kdanym krokum steam pristupuje (zeby pro porusovani a obchazeni pravidel) .

hRDLA napsal:jooo monopol na hry na PC kdy to jde jen na steamu... co by se mohlo stát špatného?

hRDLA   3x   jooo monopol na hry na PC kdy to jde jen na steamu... co by se mohlo stát špatného?hRDLAhrdla20497    8.5.2017 13:27 hRDLA

@ odpověď na komentář od Lazy:jooo monopol na hry na PC kdy to jde jen na steamu... co by se mohlo stát špatného?

Lazy napsal:A jeste jedna uvaha, steam ma urcita pravidla, ktere se snazi kde kdo porusovat a vubec bych se nedivil, kdyby treba jednou steam zrusil klice uplne a jedina moznost by byla hru koupit primo na steamu. To bych chtel pak videt co by na to lidi rikali az by zacli treba mizet krabicovky a uplne zmizely lacine klice. Ja bych treba stim problem nemel vubec zadny a to at ma steam ceny jake chce (ma totiz taky slevy a refund) .

Lazy   3x   A jeste jedna uvaha, steam ma urcita pravidla, ktere se snazi kde kdo porusovat a vubec bych se nedivil, kdyby treba jednou steam zrusil klice uplne a jedina moznost by byla hru koupit primo na steamu. To bych chtel pak videt co by na to lidi rikali az by zacli treba mizet krabicovky a uplne zmizely lacine klice. Ja bych treba stim problem nemel vubec zadny a to at ma steam ceny jake chce (ma totiz taky slevy a refund) .Lazylazy34358    8.5.2017 12:29 Lazy

A jeste jedna uvaha, steam ma urcita pravidla, ktere se snazi kde kdo porusovat a vubec bych se nedivil, kdyby treba jednou steam zrusil klice uplne a jedina moznost by byla hru koupit primo na steamu. To bych chtel pak videt co by na to lidi rikali az by zacli treba mizet krabicovky a uplne zmizely lacine klice. Ja bych treba stim problem nemel vubec zadny a to at ma steam ceny jake chce (ma totiz taky slevy a refund) .

lara    nebojte se on je steam totiž tak dementní že bude schopen i toto učinit osobně se modlim aby šli všechny hry v budoucnu přesunout na GOG tam je totiž téměř jisté že nebudou žádné ochrany a další chujovinylaralara56879    8.5.2017 12:21 lara

@ odpověď na komentář od Norb:nebojte se on je steam totiž tak dementní že bude schopen i toto učinit osobně se modlim aby šli všechny hry v budoucnu přesunout na GOG tam je totiž téměř jisté že nebudou žádné ochrany a další chujoviny

Norb napsal:Ještě že alespoň ty klíče zůstavají tak jak jsou, spousta her je o dost lacinější někde na keys stránkách, neřeknu o pár korun, já si chci dokoupit třeba season pass k fallout 4 (na steamu 1300, na klíčích 900)

Lazy   2x   Gifty byly uz delsi dobu problem na steamu (porodeje kdekoliv atd. . ) a osobne nevidim nic spatneho na tomto kroku. Kdyz nekomu budu chtet koupit darek, tak ho stejne budu met ve friend listu a tam zadny problem neni. Inak s clankem celkem nesouhlasim, nebo spis jak je psany :DLazylazy34358    8.5.2017 12:16 Lazy

Gifty byly uz delsi dobu problem na steamu (porodeje kdekoliv atd. . ) a osobne nevidim nic spatneho na tomto kroku. Kdyz nekomu budu chtet koupit darek, tak ho stejne budu met ve friend listu a tam zadny problem neni. Inak s clankem celkem nesouhlasim, nebo spis jak je psany :D

Norb    Ještě že alespoň ty klíče zůstavají tak jak jsou, spousta her je o dost lacinější někde na keys stránkách, neřeknu o pár korun, já si chci dokoupit třeba season pass k fallout 4 (na steamu 1300, na klíčích 900)Norbnorb10722    8.5.2017 11:35 Norb

Ještě že alespoň ty klíče zůstavají tak jak jsou, spousta her je o dost lacinější někde na keys stránkách, neřeknu o pár korun, já si chci dokoupit třeba season pass k fallout 4 (na steamu 1300, na klíčích 900)

O autorovi blogu

FireWolf
FireWolf
Muž, 25 let

Kdo jsem?

Amatérský spisovatel, amatérský překladatel, amatérský recenzent, amatérský blogger, amatérský tvůrce her, amatérský amatér a dle jednoho muže prý i nadsamec... :D

"There are no choices. Nothing but a straight line. The illusion comes afterwards, when you ask 'Why me?' and 'What if?'. When you look back and see the branches, like a pruned bonsai tree, or forked lightning. If you had done something differently, it wouldn't be you. It would be someone else looking back, asking a different set of questions." - Max Payne, Max Payne 2

Baví mě především RPG, FPS a logické hry (díky kterým si ověřím, že jsem stále velmi chytrý... :D), ale občas si zahraju nějakou oddychovku.

Desítku dávám jen hrám, které mě baví od začátku do konce, naprosto mě pohltí a jsou v mých očích perfektní.

"Nothing is more badass than treating a woman with respect." - Mr. Torgue, Borderlands 2

Nejočekávanější hry:

  • Mount and Blade 2: Bannerlord
  • Serious Sam 4
  • Alan Wake 2
  • Nový Wolfenstein
  • Finding Paradise
  • Vampyr
  • The Sinking City
Založit herní BLOG